Smakosze.pl
Sos biały z grudkami

canva.com/Ongkek Ebuen, Pexels

Jak zrobić sos bez grudek?

24 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zrobienie aromatycznego sosu, w którym nie będą pływały żadne grudki, wcale nie jest skomplikowane. Podstawą jest dodawanie składników w odpowiedniej kolejności, a także ich wystarczająco niska temperatura. Zamiast zwykłej łyżki mieszaj sos rózgą kuchenną, która najlepiej rozbija grudki.

Dobry sos jest podstawą wielu dań. Dzięki niemu można uwypuklić smak głównej potrawy, a także przykryć jej ewentualne niedoskonałości - lekko przypalony spód pieczeni czy braki w przyprawach zostaną niezauważone.

Aby móc jednak uzyskać taki efekt, sam sos musi być bliski ideałowi. Jeśli okazuje się być za rzadki lub pływają w nim grudki nierozprowadzonej mąki, cała przyjemność z jedzenia może zostać zatracona.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak przygotować sos bez grudek?

Przede wszystkim należy zadbać o kolejność dodawania składników. Tak jak w przypadku ciasta, na początku łączy się produkty suche, do których wlewa się płynne. Jeśli robisz sos na bazie zasmażki, do mąki dodaj najpierw tłuszcz.

Podczas wlewania płynu, niezależnie czy jest to bulion, sok z pieczeni, czy wino, pamiętaj o powolnym i stałym wlewaniu. Intensywne mieszanie całości to kolejny sposób, aby uniknąć powstawania grudek.

Słoik domowych kiszonych ogórków

Jakie ogórki wybrać do kiszenia?

CZYTAJ DALEJ

Ratowanie sosu z grudkami

Gdy mimo wszystko grudki w nim pływają, nie wylewaj go do śmieci. Zamiast tego weź do ręki blender lub mikser i rozdrobnij je. Jedzący nie zauważą nawet, że cokolwiek jest z nim nie tak, jak powinno.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

Temperatura to klucz do sukcesu

Dolewając ciepłą wodę lub bulion uważaj, aby nie były one zbyt gorące. Za wysoka temperatura sprawi, że mąka zwyczajnie się zaparzy i w sosie będą pływały nieprzyjemne kluchy.

Z tego powodu mąkę warto zahartować przed wlaniem do niej wrzącego płynu w podobny sposób, jak hartuje się śmietanę. Z początku dodaj do niej odrobinę, a gdy mąka podgrzeje się, wlej resztę.

Jeśli w twojej kuchni brakuje rózgi, nie decyduj się na używanie łyżki. Zamiast niej złap za widelec, który o wiele sprawniej poradzi sobie z mieszaniem sosu.

Gotowy biały sos

Źródło: canva.com/wasanti, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: msn.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >

Porady

Proste sposoby na krojenie cebuli

Czytaj więcej >