Smakosze.pl
Mrożenie żywności

Canva.com / dejankrsmanovic

Jakich produktów nie należy mrozić?

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Mrożenie produktów jest często wykorzystywane przez smakoszy. Chęć wykorzystania w pełni zakupionych i przygotowanych przez nas smakołyków jest godna pochwały. Okazuje się, że nie wszystkie specjały się do tego nadają.

Bez wątpienia mrożenie odgrywa istotną rolę w świecie kulinariów. Czasami kupujemy zbyt wiele produktów spożywczych i szkoda byłoby je zmarnować. Zwłaszcza że nadmierna konsumpcja negatywnie odbija się zarówno na środowisku, jak i na naszych finansach.

Mrożenie nie zawsze się sprawdza

Nie od dziś wiadomo, że mrożenie jedzenia jest prostą i skuteczną metodą konserwowania żywności. Wykorzystujemy tą możliwość w przypadku gotowych dań oraz ich składników. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym jak należy mrozić gołąbki.

Dziś przyjrzymy się kwestii produktów, które nie powinny być zamrażane. Dzięki temu unikniesz kulinarnego rozczarowania. Kilka rarytasów po mrożeniu traci swoją konsystencję i smak, a niektóre mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.

Kiedy lepiej sobie odpuścić mrożenie?

Mrożenie nie sprawdza się dobrze w przypadku owoców z dużą zawartością wody. Zaliczają się do nich między innymi arbuzy, pomarańcze, grejpfruty i winogrona. Tak potraktowane smakołyki po rozmrożeniu nie są zbyt apetyczne. Oczywiście można wykorzystać je do koktajlów. Najgorzej mrożenie znoszą banany i kiwi.

Gotowane produkty takie jak kasza, ryż, makarony ziemniaki również nie powinny być mrożone. Umieszczanie ich w ujemnej temperaturze sprawia, że dodatki do dań tracą swoją konsystencję. Tym samym nie zachęcają do zajadania.

Mrożenie nie jest wskazane także w potrawach z dodatkiem żelatyny. Odbija się to negatywnie na walorach smakowych. Z kolei galaretki robią się mętne i wodniste. Jajka również nie powinny być mrożone. W takiej sytuacji ich skorupka pęka. Jeśli bardzo chcemy zamrozić nasz nabiał, to wcześniej oddzielny żółtka od białek.

(Canva.com / Qwart)

Najgorszym błędem jest ponownie mrożenie zamrożonych produktów. Wówczas w jedzeniu zaczynają namnażać się bakterie. Taki stan rzeczy może doprowadzić do niestrawności lub silnego zatrucia. Lepiej uniknąć tych wątpliwie przyjemnych wrażeń.

Co możemy mrozić?

Niektórzy smakosze podchodzą do mrożenia w sposób intuicyjny. Okazuje się, że część produktów, których nie umieścilibyśmy w zamrażarce, dobrze znosi taki sposób konserwowania. Zaliczają się do nich surowe ciasto na pizzę lub pierogi, zupy, sosy oraz kremowe łakocie.

Nie możemy zapomnieć o tym, że mrożenie powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Kluczowe jest użycie woreczków do tego przeznaczonych. Przeważnie oznaczane są symbole z płatkiem śniegu. Należy z nich wypompować powietrze. Im go będzie mniej, tym lepiej. Warto także wiedzieć, w jaki sposób powinno mrozić się zupy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet Gotowanie; Wprost Zdrowie i Medycyna; Interia Porady

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >