Kremowa, rozkoszna marchewka z groszkiem bez grama masła
Marchewka z groszkiem jest klasycznym dodatkiem do obiadu składającego się z kotleta i ziemniaków. Rarytas wyjdzie wam pysznie kremowy, jeśli tradycyjną zasmażkę zastąpicie kremową pastą orzechów nerkowca. Koniecznie wypróbujcie ten patent.
Wegańskie wersje znanych polskich klasyków nie są wcale trudne w przygotowaniu. Smalczyk z fasoli czy flaczki z boczniaków z pewnością skradły serce niejednemu smakoszowi. Dlatego też prezentujemy wam pyszną recepturę na kolejny często goszczący na wielu stołach rarytas — marchewkę z groszkiem . W tej wersji też się zakochacie.
Przepis na delikatną i pyszną marchewkę z groszkiem
Z podanych produktów przyrządzicie 3–4 porcje specjału.
Składniki:
-
1 opakowanie mrożonej marchewki z groszkiem
-
200 ml wody lub domowego bulionu warzywnego
-
20–25 g nerkowców
-
1 łyżka mąki pszennej pełnoziarnistej
-
5 łyżek płatków drożdżowych nieaktywnych
-
szczypta gałki muszkatołowej
-
sól pieprz w ilości do smaku
Przygotowanie:
W sporym garnku zagotowujemy połowę porcji wody lub bulionu. Gdy zawrze, wrzucamy do niej marchewkę z groszkiem . Warzywa gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez około 10 minut.
Orzechy nerkowca, płatki drożdżowe, mąkę oraz 100 ml bulionu lub wody blendujemy na gładki krem. Dodajemy go do warzyw, a całość doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Gotujemy jeszcze przez chwilę, już bez przykrycia. Gdy sos zgęstnieje, danie jest gotowe.
Wskazówki:
-
W wersji bezglutenowej należy pominąć mąkę lub użyć skrobi ziemniaczanej albo ryżowej. Jeżeli decydujecie się na pominięcie tego dodatku, gotujcie sos nieco dłużej, by się dobrze zredukował.
-
Wodę wykorzystywaną do zblendowania orzechów można zamienić na napój roślinny. Dobrze sprawdzi się sojowy, który jednocześnie zwiększy zawartość białka w potrawie.
-
Jeżeli macie więcej czasu, warto wykorzystać świeżą marchew. Po obraniu i pokrojeniu przygotowujemy ją dokładnie tak jak w przepisie.
Źródło zdjęcia: canva/gigello
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: wegepedia