Smakosze.pl
Kurczak powinien być myty przed przygotowaniem?

Pixabay / congerdesign

Popularny błąd dotyczący mycia drobiu przed obróbką termiczną

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowity kurczak jest nie lada specjałem, obok którego ciężko przejść obojętnie. Większość osób decyduje się na jego umycie. Taki zabieg może nam zaszkodzić. Woda nie pozbywa się niebezpiecznych bakterii, a dodatkowo rozsiewa je po zlewie.

Nietrudno znaleźć smakoszy, dla których kurczak jest jednym z ulubionych mięs. Niektórzy mogliby zajadać go niemal codziennie. Warto wiedzieć, na jakie niebezpieczeństwo możemy się narazić poprzez mycie go przed rozpoczęciem gotowania.  

Niepozorny kurczak skrywa pewne zagrożenie

Kurczak uchodzi za wyjątkowo smakowite mięso, które potrafi przyprawić o szybsze bicie serca. Wykorzystujemy je w rozmaitych potrawach. Jedni robią z nich kotlety, inni dodają kurczaka do sałatek, a udka i skrzydełka często lądują w zupie.

Kiedy w grę wchodzi kurczak, na samym początku wiele osób decyduje się na umycie go pod bieżącą wodą. Okazuje się, że takie postępowanie jest poważnym błędem, który może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. W czym rzecz?

Kurczak często przewijał się na naszym portalu. Wcześniej wspominaliśmy o tym, jak szybko pozbyć się z mięsa białych ścięgien. Dziś pod lupę weźmiemy kwestię mycia. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Focus, surowy kurczak na swojej powierzchni może mieć nieproszonych gości w postaci bakterii z rodzajów Salmonella, Campylobacter oraz Clostridium perfringens.

Kurczak umyty samą wodą przyczyni się do rozniesienia bakterii po zlewie i innych okolicznych miejscach. W takiej sytuacji zagrożenie z łatwością przeniesie się, chociażby na sztućce, a wówczas nietrudno o zatrucie, które może skończyć się nawet pobytem w szpitalu. Sprawa została przeanalizowana przez naukowców.

Kurczak pod czujnym okiem badaczy

Portal Focus donosi, że raport przygotowany przez US Department of Agriculture i uczelnię North Carolina State University potwierdził, że umycie kurczaka może przyczynić się do zatrucia. Dowodem są również badania.

300 osób podzielono na dwie grupy, które miały przygotować potrawę z mięsa i warzyw. Pierwsza z nich otrzymała instrukcje dotyczącą przygotowania, druga miała wolną rękę. Kurczak został zainfekowany bezpiecznym dla ludzi i łatwym do wykrycia szczepem E. coli.

Okazało się, że więcej potraw miało dodatek bakterii w grupie, która umyła kurczaka. Jednak osoby, które tego nie zrobiły, również miały nieproszonego gościa w swoich daniach. Wynikało to najprawdopodobniej z nieumycia rąk po obcowaniu z mięsem.

Mając na uwadze powyższe informacje, warto pamiętać o tym, by nie myć mięsa przed gotowaniem. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo i wyczyścić ręce, po tym, jak znajdował się w nim kurczak. Nie zaszkodzi również sprawdzić, czy jest odpowiednio świeży.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródła: Focus

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Czytaj więcej >

Porady

Ile czasu gotować jajka na miękko?

Czytaj więcej >
Kolacja polska- kanapki

Porady

O której godzinie najlepiej jeść kolację?

Czytaj więcej >
Sałatka jarzynowa będzie smaczna, gdy zastosujemy się do zasad jej przyrządzania

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas przygotowywania sałatki jarzynowej

Czytaj więcej >
Barszcz czerwony trzeba dobrze doprawić

Porady

Jak dobrze doprawić świąteczny barszcz czerwony?

Czytaj więcej >

Porady

3 najczęstsze błędy w kuchni, które mogą zniszczyć święta

Czytaj więcej >