Smakosze.pl Przepisy Makaron stir-fry z kurczakiem, brokułami i marchewką
pixabay.com

Makaron stir-fry z kurczakiem, brokułami i marchewką

5 maja 2021
Autor tekstu: Marciszyn Iga

Stir-fry co to znaczy?

Z pewnością nie każdy wie, czym jest samo stir-fry i na czym polega. Jest to metoda pochodząca z kuchni dalekowschodnich, polegająca na przygotowywaniu potraw smażonych. Istotą metody jest szybkie podgrzewanie składników, na bardzo silnym ogniu, połączone z mieszaniem, stąd nazwa techniki. Taki sposób smażenia pozwala na szybkie podgrzanie warzyw i mięsa przy jednoczesnym zachowaniem ich smaku. W kuchni chińskiej do stir-fry używa się woka, czyli naczynia, które z wyglądu przypomina miskę z doczepioną rączką.  Obecnie wok można zakupić bez problemu także w polskich sklepach. Ze względu na popularność płyt indukcyjnych, produkowane są modele o nieco spłaszczonym kształcie.

Stir-fry jakiego oleju użyć?

Jeśli porównywać się do najlepszych, czyli prekursorów metody stif-fry, w Chinach najczęściej używanym olejem są rzepakowy, sezamowy oraz olej z orzeszków ziemnych. Najważniejszą informacją przy doborze oleju jest kwestia wysokiej temperatury spalania – oleje używane do stir-fry, powinny charakteryzować się wysoką temperaturą spalania. Nie będą to więc na pewno oleje tłoczone na zimno. Przy tak wysokiej temperaturze smażenia nieodpowiedni olej może zacząć się palić, a przecież chodzi też o to, aby w kuchni unosił się kuszący zapach. Przy zakupie oleju należy pamiętać też, że o ile rzepakowy jest dość neutralny w smaku, o tyle olej arachidowy nadaje ciekawego posmaku całemu daniu.

Komponuj stir-fry, tak jak lubisz!

undefined

Jako że stir-fry to rodzaj metody przygotowania dania, nie ma jednego właściwego przepisu na skomponowanie potrawy stir-fry. Dowolność jest naprawdę duża, osoba przyrządzająca takie danie, przy wyborze składników może kierować się tym, na jakie produkty obecnie jest sezon lub gustem swoim lub gości. Zwyczajowo jednak do stir-fry dodaje się brokuł, fasolkę, marchew, kapustę, grzyby lub kukurydzę a do tego makaron lub ryż. Aby nadać charakterystycznego smaku potrawie, bardzo ważne są takie dodatki jak cebula, imbir czy trawa cytrynowa oraz sos rybny.

Umami - co to jest?

Bardzo charakterystyczne dla kuchni azjatyckiej jest przykładanie szczególnej wagi do umami. Czym jednak jest? Już wiele lat temu zastanawiano się nad wyodrębnieniem nowego smaku poza znanymi nam kategoriami. W ten sposób powstało określenie umami. Umami to smak trudny do opisania, nie jest do końca słony ani też słodki, kwaśny lub gorzki, ale faktycznie istnieje i nadaje wyjątkowość potrawom. Naukowcy, którzy poświęcili się badaniom tego smaku, jako przykład podają smak bulionu i zupy, które były gotowane powoli i długo. Mówi się, że smak umami pochodzi z grupy glutaminianów wywodzących się z naturalnych produktów – wzmacnia smak oraz zapach potraw, przez co trudno się im oprzeć. Najwięcej umami odnajdziemy w dojrzewających szynkach jak np. parmeńska, w parmezanie, ziemniakach czy orzechach włoskich. Naprawdę duże ilości możemy odnaleźć również w sosie sojowym, sosie rybnym, tempehu oraz shitake. Zwracając uwagę na skumulowanie w daniu tych smaków, możemy stworzyć naprawdę pyszne danie rodem z kuchni azjatyckiej, któremu nie sposób się oprzeć.

Obserwuj nas w
autor
Marciszyn Iga

Autor tekstów

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy