Mieszam mięso z przyprawami i robię drobiową kiełbasę. Z tym banalnym przepisem poradzi sobie każdy
Często wydaje nam się oczywiste, że kiełbasa pochodzi ze sklepu albo od rzeźnika, a przygotowanie jej w domu oznacza wiele zachodu. Ten prosty przepis odczarowuje mit kiełbasy jako czegoś niezwykle trudnego do przygotowania. Warto spróbować, bo efekt wynagradza tę odrobinę trudu.
Łatwy przepis na kiełbasę
Rzadko przygotowujemy w domu wędliny, a co dopiero kiełbasę. Ale warto pokusić się o wypróbowanie tego przepisu na bazie mięsa drobiowego . Kiełbasa taka może być tak chuda, jak sobie tego zażyczymy. Możemy też dowolnie ją przyprawiać.
Choć w przepisie używamy kurczaka, nic nie stoi na przeszkodzie, by tą samą metodą przyrządzić kiełbasę wieprzową, a nawet taką z dodatkiem wołowiny czy dziczyzny. Możemy też dowolnie decydować o przyprawach , regulując zwłaszcza ilość ostrej papryki w zależności od tego, czy chcemy pikantną, czy łagodną kiełbasę.
Domowa kiełbasa
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Gute Rezepte. Autorzy proponują tam, by oprócz pieczonej wersji kiełbasy wypróbować także gotowaną . W takiej sytuacji zanurzamy mięso w zimnej wodzie i gotujemy przez godzinę od zagotowania.
Z przepisu powinny wyjść dwie spore kiełbasy . Można przyprawić je różnie, według uznania.
Składniki:
- 8 udek kurczaka
- 4 filety z piersi kurczaka
- 1,5 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki czarnego pieprzu rozbitego w moździerzu
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżka czosnku suszonego
- 1 łyżka słodkiej papryki
- ½ łyżki ostrej papryki
- 3 liście laurowe i 4-5 kulek ziela angielskiego
Przygotowujemy kiełbasę
Mięso z udek kurczaka oddzielamy od kości i czyścimy. Kości i skórę wrzucamy do garnka, zalewamy zimną wodą. Dodajemy ziele angielskie i gałkę muszkatołową i gotujemy wywar .
Mięso z udek i piersi kroimy w mniejsze kawałki i siekamy nożem na drobno . Wkładamy je do miski i dodajemy przyprawy z naszego przepisu lub według uznania .
Mięso dokładnie mieszamy. Dodajemy ok. pół szklanki przestudzonego bulionu i jeszcze raz łączymy składniki. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na kilka godzin lub na noc .
Foliowy rękaw do pieczenia rozcinamy tak, by użyć go jako jednej warstwy. Na rękaw wykładamy mięso i rolujemy, by było mocno zbite. Zawiązujemy na końcach w „cukierek” i dodatkowo owijamy, by folia się nie rozpadła. Mięso pieczemy przez godzinę w temperaturze 180 stopni . Rozwijamy po przestudzeniu.
Wypróbuj też przepisy na pasztet pod chrzanową pierzynką i roladę orzechową .