Mistrzowski patent. Układam w słoiku plasterki cytryny z goździkami i zalewam wodą z cukrem
Dodatek do deserów, bomba witaminowa, a przy tym wyrób niemal medyczny… ten syrop to doskonały i prosty przepis. Kto powiedział, że przetwory to tylko kiszone ogórki i przecier pomidorowy na zimę?
Syrop cytrynowy
Takie przepisy przychodzą z pomocą szczególnie jeśli zdarzy się, że kupiliśmy za dużo cytryn i grozi im zepsucie. Ale to tylko ułamek przypadków, kiedy powinniśmy je przygotowywać. Syrop cytrynowy taki jak ten warto zawsze mieć pod ręką.
Cytryny w syropie pełnią bardzo wiele funkcji. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do deserów. Ci, którzy słodzą herbatę, bedą zachwyceni wersją z dodatkiem tego syropu zamiast cukru. Syrop jest słodko-kwaśny, orzeźwiający i bardzo nietypowy w smaku. 4-5 łyżek takiego syropu zmieni też szklankę wody w pyszną lemoniadę .
Przepis na przetwory z goździków i cytryn
Nie należy także zapominać o zdrowotnych właściwościach takiego syropu. Owszem, domowe przetwory nie zastąpią leków przepisywanych przez lekarza. Są jednak świetnym wsparciem zdrowia w trudnym jesienno-zimowym sezonie . To właśnie wtedy szybka reakcja na pierwsze znamiona infekcji stanowi o tym, czy kolejne dni spędzimy w łóżku.
Składniki
- 4-5 średniej wielkości cytryn
- 350 g cukru
- Kawałek imbiru wielkości kciuka
- Do 10 goździków
- 3 kawałki kory cynamonowej (lasek cynamonu)
- Opcjonalnie: gwiazdka anyżu
Przygotowanie syropu cytrynowego
Cytryny dokładnie szorujemy, odkrawamy końcówki z obu stron i kroimy na dość cienkie plasterki (3-4 mm) . Dla ułatwienia późniejszego używania plasterków, możemy przekroić wcześniej cytryny wzdłuż na pół. Imbir obieramy (najlepiej oskrobać go łyżeczką lub stołowym nożem) i kroimy w plasterki.
Plasterki cytryn umieszczamy ciasno warstwami w słoikach, od czasu do czasu przekładając warstwy pozostałymi przyprawami.
Cukier wsypujemy do rondelka i zalewamy wodą w proporcji 1:1 . Ustawiamy na wolnym ogniu i mieszając doprowadzamy do pełnego rozpuszczenia cukru. Syrop jest gotowy, ale można gotować go jeszcze chwilę, by lekko się skarmelizował.
Gorącym syropem zalewamy słoiki tak, by nic nie wystawało ponad lustro płynu, dokładnie zakręcamy i odstawiamy do góry dnem . Kiedy ostygną, będą jednocześnie zapasteryzowane. Po schłodzeniu przechowujemy w lodówce, otwieramy w miarę ochoty i zużywamy w miarę potrzeby.
Wypróbuj też świetny przepis na naleśniki i dowiedz się, czy warto przepłacać za jajka „zerówki” .