Okrasa pokazał wszystkim, jak robi mielone. Jego sekret tkwi w 1 dodatku
Kotlety mielone Karola Okrasy są proste w przygotowaniu i bardzo smaczne. Sekretem ich niesamowitej soczystości i aromatu jest odpowiednie smażenie z wykorzystaniem smalcu. Kucharz stawia na klasykę i uzyskuje znakomite efekty. Musicie choć raz spróbować.
Przepis na kotlety mielone Karola Okrasy
Proste danie obiadowe, jakim są kotlety mielone, nie wymaga skomplikowanych składników, lecz smażenie jest kluczowe. Najlepiej wykorzystać do niego smalec, który nadaje daniu niepowtarzalnego charakteru i sprawia, że jest pełne smaku.
Składniki:
- 500 g mielonego mięsa z łopatki wieprzowej
- 50 g suchej kaszy jęczmiennej
- 1 większa cebula
- 1 duże jajo
- 20 g bułki tartej
- 15 g smalcu dobrej jakości
- sól i pieprz w ilości do smaku
- olej rzepakowy
Jak zrobić pyszne kotlety mielone? Karol Okrasa zdradził swój ulubiony przepis
Zaczynamy od obrania i posiekania cebuli. Karmelizujemy ją na dobrze rozgrzanym oleju. Gdy stanie się chrupiąca i złocista, starannie odcedzamy ją z tłuszczu i osuszamy na ręczniku papierowym.
Kaszę jęczmienną płuczemy i gotujemy ją na sypko w odpowiedniej ilości osolonego wrzątku. Studzimy ją. Mięso mielone umieszczamy w dużej misce. Łączymy je z cebulką, letnią kaszą i przyprawami.
Dodajemy jajo i starannie wyrabiamy masę. Gdy zacznie się nieco kleić, zwilżoną dłonią formujemy spłaszczone owale. Obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na roztopionym, lecz niezbyt gorącym smalcu, na niewielkim ogniu i dość długo. Gdy kotlety mielone będą rumiane z obu stron, zdejmujemy je z patelni i osuszamy z nadmiaru tłuszczu.
Jak podać kotlety mielone Karola Okrasy?
Kucharz do swojej wersji pysznego dania z wieprzowiny proponuje smaczne purée z selera z dodatkiem ziemniaka. Łączy w nim ugotowane w mleku i wodzie warzywa w stosunku 3:1, a całość doprawia sokiem z limonki, pierzem, solą i gałką muszkatołową.
My polecamy podanie kotletów mielonych z kremową marchewką z groszkiem oraz klasycznym ziemniaczanym purée z dodatkiem czosnku . Możecie też wybrać klasyczną surówkę np. colesława .
Źródło: YT/KuchniaLidla.pl