Mnóstwo Polaków popełnia błąd w przechowywaniu czosnku. Szybciej się psuje i traci właściwości
Polska kuchnia bez czosnku nie ma racji bytu. Aby w pełni korzystać z jego smaku i aromatu niezbędne jest właściwe przechowywanie. Jeśli trzymasz to warzywo w lodówce to znak,że popełniasz najbardziej powszechny błąd. Dowiedz się, czemu lepiej tego nie robić i gdzie jest dla czosnku najlepsze miejsce w naszej kuchni.
Najczęstsze błędy przy przechowywaniu czosnku.
Czosnek jest warzywem, które kupujemy raczej na zapas. Najczęściej dostępny jest on w siateczkowych opakowaniach po kilka sztuk lub charakterystycznych warkoczach. Gdzie przechowywać czosnek, którego nie zużywamy na bieżąco? Wszystkich szczegółów dowiesz się z poniższego tekstu.
Pracownik piekarni wyjawił, jak poprawnie zamrozić chleb. 4 zasady są kluczoweDlaczego nie powinno się przechowywać czosnku w lodówce?
Miejscem używanym do przechowywania większości produktów spożywczych jest lodówka. Podczas rozpakowywania zakupów trafia do niej nierzadko również czosnek. Okazuje się jedna, że nie jest to dla niego najbardziej fortunna destynacja. Takie działanie niesie za sobą przykre konsekwencje.
Czosnek włożony do lodówki narażony jest na działanie wilgoci panującej we wnętrzu urządzenia. Przez to warzywo szybko psuje się i pleśnieje. Zanim to nastąpi, dodatkowo mięknie i traci swój aromat oraz korzystne właściwości. Tym samym na zmarnowanie idzie wszystko to, za co czosnek cenimy.
Jest jedno odstępstwo od zakazu trzymania czosnku w lodówce. Dotyczy ono obranych i rozdrobnionych ząbków. Jeśli przytrafi Ci się posiekać lub przecisnąć przez praskę czosnek, którego jednak nie zużyjesz, wstaw go do lodówki. Powinien być przechowywany w szczelnie zamykanym pojemniku, aby dłużej zachował świeżość i nie rozsiał swojego aromatu po innych produktach spożywczych.
Jak powinno się prawidłowo przechowywać czosnek?
Aby wiedzieć, gdzie najlepiej przechowywać czosnek, należy zastanowić się, co jest przeciwieństwem niesłużącej mu lodówki. Oczywistym wyborem będzie miejsce suche i ciepłe. Te wymagania dają dość szerokie pole do popisu.
Przed laty czosnek kupowało się i przechowywało w warkoczach. Najczęściej taka warzywna ozdoba wisiała po prostu na ścianie. Dziś możemy z powodzeniem używać takiego samego sposobu. Wystarczy niewielki gwozdek wbity w dogodnym miejscu w kuchni, a czosnek zawsze będzie w zasięgu ręki.
Dobrym miejscem dla czosnku może być też kuchenny blat. Czosnek wyłóż na talerzyk lub do drewnianej miseczki. Tak przechowywane warzywo będzie zapewniało dodatkowo miłe wrażenia estetyczne.
Czosnek można przechowywać również zamknięciu. Dobrze będzie czuł się w kuchenne szafce, na przykład w towarzystwie przypraw. Warzywo najlepiej włożyć do niewielkiego pojemniczka. Dzięki temu unikniemy w szafce bałaganu spowodowanego odchodzącymi od główki łupinami. Sprawdź, jak pomysłowo zagospodarować pozornie zbędną część czosnku. Jeden ząbek spożywany regularnie przyniesie zauważalne efekty.