Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Pijesz kawę na czczo, lepiej uważaj. W tej postaci może wyrządzić wiele szkód
Kacper Jozopowicz
Kacper Jozopowicz 18.04.2025 21:00

Pijesz kawę na czczo, lepiej uważaj. W tej postaci może wyrządzić wiele szkód

Mleko wlewane do kawy
Fot. Canva

Poranna kawa to la wielu osób codzienna rutyna. Wszystko dlatego, że zawarta w niej kofeina dodaje nam energii i pozwala aktywnie spędzić kolejne godziny w ciągu dnia. Niektórzy piją ją również ze względu na jej smak. Okazuje się, że lepiej nie spożywać jej na pusty żołądek. Skutki mogą być poważne. 

Kawa świetnym napojem pobudzającym

Kawa cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoje właściwości pobudzające, które poprawiają koncentrację i pomagają zwalczyć zmęczenie. Ponadto ma wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki którym pozytywnie wpływa na nasz organizm. 

Napój, jakim jest kawa, posiada szereg cennych właściwości. Przede wszystkim obniża poziom stresu. Ponadto picie tego gorącego napoju może także chronić nas przed nowotworami. Dodatkowo regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca oraz może zapobiegać cukrzycy typu 2. Ponadto poprawia krążenie krwi oraz pomaga w spalaniu tłuszczu. Trzeba mieć jednak na uwadze, to kiedy ją pić. Okazuje się, że spożywanie kawy na pusty żołądek to nie jest najlepszy pomysł. 

Gorąca czarna kawa
Fot. Canva
Takie muchomorki podam na Wielkanoc. W środku mają cudną niespodziankę

Czy można pić kawę na czczo?

Już wiemy, jakie właściwości ma kawa i jak może wpływać na nasz organizm. Należy również wiedzieć kiedy ją pić. Okazuje się, że nie warto robić tego na czczo. Dlaczego i jak to może na nas wpływać?

Picie kawy na pusty żołądek może mieć pozytywne skutki. Taki zastrzyk energii niejako pobudza jelita i usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Nie każdy jednak powinien sobie pozwalać na taką poranną przyjemność. Jeszcze gorzej dzieje się, gdy dodajemy do kawy popularne dodatki smakowe.

Na pewno przed pierwszym posiłkiem nie powinny pić kawy osoby, które mają wrażliwy żołądek. Według dietetyczki Ewy Trusewicz picie tego napoju na czczo może mieć przykre konsekwencje i prowadzić między innymi nasilenia się objawów u osób z refluksem, zgagą lub chorobą wrzodową. 

Z kolei wypicie jej po pierwszym może zadziałać zupełnie odwrotnie i złagodzić dolegliwości. Należy uważać na jeszcze jedną kwestię, ponieważ nie są to jedyne czynniki przemawiające za tym, aby nie pić kawy na pusty żołądek.

Pyszne cappuccino
Fot. Canva

Dalsza część tekstu pod filmem

Cukier z rana nie jest dobrym pomysłem

Kawę można przygotować na wiele sposób. Jedni piją zwykłe espresso, przy którym zdecydowanie wskazana jest szklanka wody. Inni decydują się na doppio, czyli podwójne espresso. Taka kawa zdecydowanie pobudzi nas do życia

Niektórzy decydują się również na cappuccino, którego niezbędnym składnikiem jest mleko, ale często też cukier. Takie słodkie dodatki jak cukier lub nawet smakowe syropy do kawy o smaku np. karmelowym, mogą prowadzić do skoku poziomu glukozy we krwi, co z kolei może się przełożyć na rozwój cukrzycy i insulinooporności. 

Dietetyczka zaleca zatem, aby kawę pić w trakcie posiłku lub po zjedzeniu, co z pewnością pozytywnie wpłynie na wahania poziomu glukozy we krwi i je ustabilizuje. 

Sprawdź przepis na najlepszy żurek na Święta. Zobacz, jakie produkty muszą znaleźć się w tradycyjnej święconce

Czarna kawa i jej ziarna
Fot. Canva
Tagi: Kawa Cukier Mleko