Smakosze.pl Porady Przenigdy nie przechowuj tam czosnku. Straci wszystkie właściwości
Fot. Shutterstock/Chartrawee

Przenigdy nie przechowuj tam czosnku. Straci wszystkie właściwości

17 stycznia 2025
Autor tekstu: Kacper Jozopowicz

Kluczem do tego, aby czosnek zachował swój smak i właściwości zdrowotne w zimie jest wiedza, jak prawidłowo go przechowywać. Choć może się wydawać, że to prosta czynność, czosnek dość szybko może nabrać odrażającego, stęchłego zapachu oraz gorzkiego smaku. Ponadto wiele osób pozbawia to warzywo cennych walorów z powodu jednego błędu.

Czy można przechowywać czosnek w lodówce?

Duża ilość ludzi sądzi, że przechowywanie czosnku w lodówce to dobry pomysł. Niestety takie przekonanie jest mylne . Lodówka utrzymuje wysoki poziom wilgoci, przez co czosnek staje się miękki, a także cierpi na tym jego smak i aromat . Dodatkowo konsekwencją wilgoci jest również to, że proces psucia się tego warzywa jest przyspieszony . Jak w takim razie powinno się przechowywać czosnek ?

Ząbki czosnku i cały czosnek
Fot. Canva
Weź odrobinę oleju i nasmaruj nim tarkę. Żałuję, że poznałam to dopiero teraz

W jaki sposób przechowywać czosnek?

Czosnek najlepiej przechowywać w suchym miejscu o temperaturze pokojowej, daleko od światła i wilgoci . Idealne będą kuchenne szafki, spiżarnie lub piwnice. Natomiast jeśli posiadasz czosnek w warkoczu , możesz go swobodnie zawiesić na ścianie lub pod sufitem .

Za to pojedyncze główki czosnku wystarczy umieścić w przewiewnym koszyku lub w torebce z otworami. Jeśli zadbamy o to, aby czosnek miał odpowiednie warunki, to może on zachować swoją świeżość nawet do sześciu miesięcy . Przechowywanie tego warzywa w plastikowych opakowaniach również odpada, ponieważ zatrzymują one wilgoć, co może prowadzić do pleśnienia.

Inne sposoby na przechowywanie czosnku

Jednym z doskonałych sposobów na przechowywanie czosnku jest umieszczanie go w zalewach . Można wykorzystać do tego olej lub oliwę, ale ocet również będzie dobrym rozwiązaniem. Zanim jednak zanurzymy nasze ząbki czosnku w zalewie, należy je najpierw obgotować przez kilka minut we wrzątku .

Ostatnim krokiem jest przełożenie ich do wyparzonych słoików i zalanie przygotowaną zalewą. Takie słoiki najlepiej przechowywać w miejscu o niskiej temperaturze, do którego nie będzie dostawać się słońce. Czosnek w zalewie będzie gotowy do spożycia po upływie czterech tygodni .

Sprawdź, co najlepiej dodać do surówki z marchewki . Wypróbuj ten przepis na chlebek z serem i czosnkiem.

Czosnek umieszczony w zalewie
Fot. Canva
Włóż wszystko do rękawa, zapiecz i podaj z tym sosem. Rodzina cię ozłoci za ten przepis
Ksiądz podczas kolędy usłyszał wstrząsające słowa. Długo ich nie zapomni, poszło o jedzenie
Obserwuj nas w
autor
Kacper Jozopowicz

Redaktor portalu Smakosze.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Obecnie studiuję Produkcję medialną na studiach magisterskich. Piłka nożna to moja pasja, ale jestem również otwarty na inne dyscypliny sportowe. Bardzo lubię chodzić do teatru.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy