Rodzina się wzdrygnęła, gdy zobaczyła z czym robię pierogi. Później pochwałom nie było końca
Pierogi ze śledziem wprawiły moich bliskich w osłupienie. Początkowo sceptyczni względem mojego pomysłu, spróbowali i zmienili zdanie. Smakowało im, a na drugi dzień nic nie zostało.
Przepis na pierogi ze śledziem
Danie warto przygotować nie tylko od święta. Nietypowe połączenie grzybów i ryby przekona nawet sceptyków, a wykonanie wcale nie jest skomplikowane.
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 50 g mąki ziemniaczanej
- 30 ml oleju rzepakowego
- 250 ml mleka
- 125 ml gorącej wody
Składniki na farsz:
- 400 g śledzi, najlepiej matiasów
- 500 g pieczarek
- 2 spore cebule
- około 10 g bułki tartej (opcjonalnie)
- olej rzepakowy do smażenia
- pieprz w ilości do smaku
Składników trochę potrzeba, ale zdecydowanie warto się skusić. Instrukcję wykonania ze wskazówkami znajdziecie w dalszej części artykułu, dostępnej pod zdjęciem.
Jak zrobić pierogi ze śledziem? Dodajcie pieczarki
Zaczynam od wymoczenia śledzi. Zanurzam je w zimnej wodzie i odstawiam. Cały proces trwa około 2 godzin , a w trakcie wymieniam płyn. Ryba na koniec powinna być dość wyraźnie słona.
Cebulę siekam i szklę na dobrze rozgrzanym oleju. Dodaję oczyszczone i posiekane pieczarki. Redukuję grzyby i studzę zawartość patelni. Mielę ją wraz ze śledziami w maszynce do mięsa. Doprawiam pieprzem. Jeśli masa jest bardzo wilgotna, wsypuję bułkę tartą.
Składniki na ciasto łączę ze sobą. Dzielę na cztery części i każdą osobno rozwałkowuję na cienki placek. Wycinam nieduże krążki. Wypełniam je przygotowanym farszem. Pierogi ze śledziem gotuję w osolonym wrzątku do momentu, aż wypłyną na powierzchnię.
Jak podać pierogi ze śledziem?
Smaczną opcją będzie podsmażenie pierogów okraszenie ich cebulką np. taką karmelizowaną . Można też zaserwować gęstą, kwaśną śmietanę.
Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na pyszne pierogi. Spróbujcie wersji z brązową soczewicą — jest pyszna i sycąca. Być może skuszą was też wegańskie ruskie z tofu zamiast twarogu.