Smakosze.pl Porady Rosół wyszedł za słodki? Tym go uratujesz, patent od najlepszych kucharek
fot. Canva

Rosół wyszedł za słodki? Tym go uratujesz, patent od najlepszych kucharek

21 kwietnia 2024

W kuchni zaradnej gospodyni jest sposób na każdą nieprzewidzianą okoliczność. Wiele się mówi o metodach „odsalania” rosołu. Ale co zrobić, kiedy jest za słodki?

Rosół – równowaga smaków

Dobry rosół to podstawa w kuchni . Chodzi nie tylko o to, jak sprawdza się w roli zupy z makaronem. W profesjonalnych kuchniach restauracyjnych, a w nieco mniejszym stopniu także w domach, wykorzystuje się go jako podstawę mnóstwa potraw.

Dlatego tak ważne jest, by jego smak był dobrze zrównoważony. Nie może być za słony , co oczywiste. Dobrze jest uwypuklić w nim aromaty warzyw , lecz także mięs, które dodają rosołowi tzw. piątego smaku. Jednak wtedy zdarza się przesadzić w drugą stronę i rosół wychodzi za słodki .

słodki rosół
fot. Canva
Już nie kupuję chleba w sklepie. Z tym przepisem wychodzi lepiej niż z piekarni

Słodkie warzywa w rosole

Rosół może stać się za słodki głównie za sprawą warzyw o takim profilu smakowym. Do przygotowania wywaru używamy przecież choćby marchewki, która bywa tak słodka, ze często przygotowujemy z niej ciasto.

Podobnie cebula może zawierać tyle cukru, że nasz bulion przejdzie od niej słodyczą. W mniejszym stopniu na słodycz zupy mogą wpłynąć inne składniki, takie jak seler czy pietruszka. Jeśli jednak się to stanie, są składniki, których użycie podczas gotowania pomoże przywrócić balans smaków w garnku rosołu .

Kiedy rosół jest za słodki

W takich sytuacjach należy pamiętać, że – wbrew intuicji – słodki i słony smak nie znoszą się ze sobą idealnie. Zamiast nadmiernie dosalać, sięgnąć należy po smaki raczej kwaśne . W pierwszej kolejności próbujemy więc odsalać sokiem z cytryny lub octem.

Ocet winny lub jabłkowy jest łagodniejszy w smaku i powinien lepiej komponować się z zupą . Można jednak sięgnąć oczywiście po spirytusowy. Innym sposobem na dodanie kwasowości jest użycie wody spod ogórków kiszonych – ostrożnie jednak, by nie zmienić rosołu w ogórkową.

Jeśli rosół wyszedł na tyle słodki, że dodanie kwasowości nie maskuje tego smaku, można sięgnąć po składniki słone. Sól nie jest tu jednak najlepszą receptą – wypróbuj sos sojowy, który prócz słonego smaku ma także duże stężenie umami, czyli glutaminianu . Doda on aromatu rosołowi, nie przesalając go.

Wszystkie te recepty stosować jednak należy z umiarem. Naprawiając to, co zepsute, można czasem wpaść ze skrajności w skrajność.

Wypróbuj też przepisy na doskonałą młodą kapustę i pieczone rzodkiewki .

miska rosołu
fot. Canva
Wrzuć na patelnię makaron, cukinię, szynkę i zalej tą masą. Podziękujesz za ten przepis
Natrzyj tym schab, obtocz w panierce i usmaż. To mój ulubiony sposób na kotlety schabowe
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy