Ser z kartonu mleka to prawdziwa rewolucja. Doprawiam, jak chcę i nie kupuję już w sklepie
Wzbogacone o kilka prostych dodatków mleko z kartonu zmienia się w niezwykłą serową przekąskę. Co więcej – wykorzystujemy tu też sam karton. To ciekawa i smakowita forma domowego recyklingu.
Ser z mleka z kartonu
Przygotowanie takiego sera zajmuje dosłownie kilka minut , a przepis wymaga jedynie kilku podstawowych składników. Z jednego litra zwykłego, kupionego w sklepie mleka, możemy uzyskać tu aż 1,5 kg sera, który świetnie sprawdzi się na kanapkach lub jako imprezowa przekąska.
Warto zwrócić uwagę na wykorzystanie kartonu, z którego bierzemy mleko do naszego przepisu. Po odcięciu dna zmienia się on w szczelną formę , w której nasz ser zsiądzie się bez przywierania. Potem bez żalu formę można rozciąć w razie problemu z wydobyciem gotowego przysmaku.
Ser w kartonie
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Ingenious Recipes. Pokazany jest tam podstawowy sposób przygotowania tego sera. Kiedy już wypróbujemy metodę, można jednak dodawać do masy wybrane dodatki. Wybór jest tu ogromny. Może to być kozieradka, czarnuszka, posiekane orzechy , ulubione zioła czy przyprawy w proszku, które zmienią smak naszego sera.
Składniki
- 1 litr mleka
- 1 łyżka masła
- 200 g startej mozzarelli
- 1 łyżeczka soli
Przygotowanie domowego sera
Mleko z kartonu (im tłuściejsze, tym lepiej), wylewamy do rondelka . Włączamy palnik na niewielką moc, dodajemy masło i podgrzewamy aż będzie w całości rozpuszczone. Następnie dosypujemy mąkę kukurydzianą i mieszamy.
W pewnej chwili mleko zacznie gęstnieć. Dodajemy startą na tarce o grubych oczkach mozzarellę i, wciąż mieszając, czekamy, aż całość rozpuści się i stworzy jednolitą, gęstą masę . Jeśli przygotowujemy ser z dodatkami, wsypujemy je w międzyczasie i mieszamy, by były równomiernie rozprowadzone.
Z kartonu po mleku odcinamy górną ściankę. Masę serową przelewamy do środka. Wstrząsamy delikatnie, by masa dobrze ułożyła się w kartonie, chłodzimy do temperatury pokojowej i wstawiamy do lodówki na co najmniej cztery godziny . Po upływie tego czasu można wysunąć ser albo wyjąć go rozcinając karton.
Wypróbuj też przepis na domowy kebab Tomasza Strzelczyka i dowiedz się wszystkiego o serze z rozmowy z Gienem Mientkiewiczem .