Smak jesieni - dżem z dyni i śliwek
Sezon na dynię i śliwki częściowo się pokrywa. Warto skorzystać z tego faktu i przygotować pyszny dżem łączący te dwa smaki. Receptura jest bardzo prosta, a przyprawy korzenne nadadzą mu iście jesiennego aromatu. Skosztujcie tego nietypowego duetu owocowo-warzywnego, a już nie wrócicie do klasyki.
Przepisy na jesienne przetwory zdradzaliśmy wam nie raz. Pisaliśmy już jak zrobić konfiturę ze śliwek z dodatkiem imbiru i jak przyrządzić wyjątkowy mus dyniowy idealny na zimę . Teraz proponujemy wyjątkowe połączenie dyni i śliwki.
Korzenne przyprawy , których tu użyjemy, sprawią, że dżem nabierze naprawdę niezwykłego aromatu. Sprawdzi się on doskonale jako smaczny dodatek do naleśników, ciast czy gofrów. Polecamy przygotować go więcej, by móc się nim cieszyć przez całą zimę.
Przepis na jesienny dżem dyniowo-śliwkowy
Składniki:
-
1 kg śliwek węgierek
-
800 g dyni (zważonej po obraniu)
-
300 g cukru
-
sok z cytryny w ilości do smaku
-
1,5 łyżeczki cynamonu
-
15 goździków (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Dynię obieramy i kroimy w kostkę. Śliwki myjemy, osuszamy i pobawimy pestek. Składniki przekładamy do garnka i zasypujemy je cukrem. Garnek stawiamy na niewielkim ogniu i podgrzewamy.
Gotujemy do momentu, aż zawartość zmięknie. Następnie dynię ze śliwkami blendujemy , by uzyskać jednolitą masę. Garnek ponownie stawiamy na gazie. Doprawiamy nasz dżem goździkami, cynamonem i sokiem z cytryny.
Smażymy do uzyskania pożądanej konsystencji, mieszając od czasu do czasu. Gotowy dżem przekładamy do wyparzonych słoików. Szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy. O tym, jak poprawnie pasteryzować przetwory pisaliśmy w tym artykule .
Wskazówki:
-
Do przyrządzenia dżemu możecie użyć upieczonej dyni. Wybierzcie odmianę hokkaido, która ma mączystą konsystencję, a przyrządzenie przetworów będzie jeszcze szybsze.
-
Dla zwiększenia gęstości dżemu możecie dodać skórkę dyni hokkaido. Wtedy jednak pamiętajcie, by dokładnie zblendować masę owocowo- warzywną. Dodawana skórka nie może mieć zrumienień — będą nadawały goryczy.
-
Zamiast zasypywać dynię cukrem, możecie do gotujących się owoców dodać syropu klonowego. 1 solidna łyżka powinna wystarczyć, by nadać słodyczy tej kompozycji.
Źródło zdjęcia: canva/Liudmila Zavialova
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Wyborne, zaskakujące beskidzkie poleśniki - połączenie kapusty i ziemniaków
-
Przepyszne, nietypowe naleśniki od Wachowicz z dodatkiem sadzonego jajka
Źródło: przyslijprzepis