Strzelczyk zdradził sekret idealnych kartaczy. Prawie wszyscy robią je źle
Kartacze są znakomitym daniem, znanym zwłaszcza na Podlasiu. Choć wielu smakoszy decyduje się je przygotować, równie duża grupa zapomina o odpowiednich proporcjach składników. Tomasz Strzelczyk zdradził jak dobrać ilość ziemniaków ugotowanych i surowych, aby uzyskać najlepsze efekty.
Przepis na znakomite kartacze Tomasza Strzelczyka
Proporcja do przygotowania pysznych kartaczy to 10% ziemniaków ugotowanych do ziemniaków surowych. Zachowując odpowiedni stosunek masy i stosując ziemniaki mączyste typu C, uzyskamy smakowite kluski, które będą rozpływały się w ustach.
Składniki na kartacze:
- 300 g surowej karkówki
- 900 g ziemniaków surowych, obranych
- 90 g ugotowanych ziemniaków
- 1 niezbyt duża cebula
- sól i pieprz w ilości do smaku
Składniki na okrasę:
- pokrojony w kostkę boczek
- 1 mała cebula
- 1,5 łyżeczki majeranku
- sól wedle uznania
Jak zrobić wyśmienite kartacze? Kluczowe są proporcje
Przygotowanie zaczynamy od starcia surowych ziemniaków na tarce o drobnych oczkach. Najlepiej od razu umieszczać je naw misce wyłożonej gazą — wtedy będzie je łatwiej odcisnąć z nadmiaru płynu.
Wodę z ziemniaków odstawiamy. Na dnie miski zbierze się skrobia, którą też wykorzystamy. Mięso mielimy w maszynce, korzystając z sitka o drobnych oczkach. Wraz z nim rozdrabniamy też cebulę , a następnie doprawiamy całość solą i pieprzem.
W dużym garnku zagotowujemy wodę z solą wraz z płynem znad skrobi. Ziemniaki surowe łączymy z przeciśniętymi przez praskę ziemniakami ugotowanymi oraz skrobią z miski. Solimy.
Z mięsnego farszu formujemy kulki. Z ziemniaczanej masy kształtujemy placuszek i zamykamy w nim nadzienie, starannie zlepiając brzegi. Tak przygotowujemy wszystkie kartacze, a następnie partiami gotujemy je w przygotowanym wcześniej garnku.
Jak podać kartacze?
Tomasz Strzelczyk ziemniaczany rarytas wypełnionym mięsem polewa okrasą ze zrumienionego na patelni boczku i cebulki. Składniki doprawia majerankiem i solą. Jego zdaniem tak smakują najlepiej.
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na znakomite rarytasy regionalne. Oprócz kartaczy warto przetestować podlaskie pierogi z zieloną soczewicą i boczkiem . Być może skusi was również tradycyjny śląski obiad .
Źródło: YT/Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA