Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Suszony tymianek nie tylko do obiadu. Zimą przyda się w domu jak nic innego
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 16.01.2025 15:35

Suszony tymianek nie tylko do obiadu. Zimą przyda się w domu jak nic innego

tymianek
Fot. Canva/NorGal

Tymianek ma właściwości nie tylko aromatyczne, lecz także prozdrowotne. Dlatego, choć świetnie odnajduje się w potrawach, jest też doskonałym składnikiem domowych „leków”. Warto wypróbować go w tej roli.

Tymianek – od zawsze z nami

Tymianek to jedna z najstarszych znanych nam przypraw. Stosowali go już starożytni Egipcjanie, a za nimi Grecy i Rzymianie. Stosujemy go i my – zarówno w roli przyprawy, jak i składnika leczniczego.

W tej pierwszej sprawdza się w oczywisty sposób. Jest niezastąpionym towarzyszem między innymi dań takich jak zupa cebulowa, a także potraw z ziemniaków, z którymi doskonale się komponuje. Ma jednak także właściwości lecznicze.

syrop tymiankowy
fot. Canva
Wzięli pod lupę pomidory z Lidla i Biedronki. Wyniki testu są jasne

Prozdrowotne właściwości tymianku

Od dekad popularny jest w naszych aptekach syrop tymiankowy. To dziedzictwo bardzo tradycyjnej metody leczenia przewlekłych zapaleń górnych dróg oddechowych, syrop wykrztuśny, stosowany także jako wsparcie przy ksztuścu. Tymianek usprawnia także trawienie, ułatwia odkrztuszanie, łagodzi stany zapalne śluzówki w jamie ustnej. 

Wyciąg z tymianku stosuje się także zewnętrznie – na trądzik. Znane są jego właściwości odkażające, dlatego niegdyś częściej niż teraz to właśnie nim leczono infekcje jamy ustnej. A przy reumatyzmie i gośćcu – zalecano kąpiele w tymianku czy okłady. Dziś zaś wciąż warto stosować inhalacje z naparu z tego zioła.

Inhalacje z tymianku

Ze względu na właściwości antybakteryjne, inhalacje z naparu z tymianku dobre są jako wspomożenie leczenia zapalenia zatok i silnego kataru. Ponieważ mówimy o górnych drogach oddechowych, jedną z najlepszych metod leczenia są właśnie inhalacje. Gorący wywar w naczyniu częściowo przykrytym ściereczką, wdychany przez nos i usta, nie tylko odkaża, lecz także nawilża i pomaga zregenerować się śluzówce.

Aby przygotować napar do inhalacji, zalewamy 2 łyżki suszonego tymianku wrzątkiem i parzymy przez kilka minut, a następnie przelewamy do inhalatora i wdychamy przez 10-15 minut. Należy przy tym zamknąć oczy i oddychać głęboko, pamiętając o odpowiednim dystansie, by uniknąć poparzenia. Wywar z tymianku można zastąpić olejkiem dostępnym w sklepach zielarskich.

Poznaj też doskonałe wsparcie diety do picia i niezwykłą przyprawę zupy pomidorowej.

inhalacje
fot. Canva