Ten przepis na wątróbkę dostałem do znajomego. Bez smażenia i pryskającego tłuszczu
Wątróbka to, obok flaków, najbardziej klasyczne dla naszej kuchni danie z podrobów. Podobnie jak one, ma też wielu zaprzysięgłych wrogów. Ale w wersji, którą tu proponujemy, jest zwyczajnie smaczną przekąską o niewątpliwych wartościach odżywczych.
Pieczona wątróbka
Wątróbka to, być może przede wszystkim, tanie mięso . Już za kilka złotych można przyrządzić wartościowy mięsny obiad, z dużą ilością białka, lecz także wieloma witaminami i mikroelementami. Mamy tutaj witaminę D, A, E, K oraz B . Mamy też – może przede wszystkim – żelazo, którego jest ona dosłownie skarbnicą.
Zazwyczaj smażymy wątróbkę, co niewątpliwie podnosi jej kaloryczność i czyni ją ciężkostrawną. Sprawia też, że kuchnia pogrąża się w chaosie, kiedy wilgoć z produktu wydostaje się na rozgrzany tłuszcz i strzela na wszystkie strony. Tymczasem pieczenie wątróbki pozwala pominąć te niedogodności.
Przygotowanie wątróbki do pieczenia
Aby ten specyficzny produkt wyszedł naprawdę miękki i delikatny , należy przygotować go zawczasu. Wątróbkę czyścimy dokładnie ze wszystkich żyłek (jest tak tania, że nie warto na niej oszczędzać, a psy, nasze lub sąsiadów, na pewno się ucieszą). Następnie namaczamy ją w mleku – im dłużej, tym lepiej, nawet cała noc nie zawadzi.
Składniki
- 500 g wątróbki drobiowej
- 2 duże cebule
- Oliwa z oliwek
- Sól, pieprz, tymianek
Wątróbka bez smażenia
Wątróbkę wyjmujemy z mleka i opłukujemy . Dokładnie odsączamy z wody ręcznikiem papierowym. Cebulę obieramy i kroimy w plastry.
Naczynie żaroodporne wysmarowujemy oliwą. Wykładamy je plastrami cebuli i posypujemy tymiankiem. Na cebuli układamy wątróbkę.
Całość posypujemy hojnie solą i pieprzem. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Pieczemy przez ok. 30 minut . Wątróbka świetnie smakuje na gorąco, lecz także na zimno w sałatce.
Wypróbuj też przepisy na kluski z ugotowanych ziemniaków i krupnik Ewy Wachowicz .