To mój ulubiony patent na mizerię. Z tym dodatkiem smakuje 100 razy lepiej, mało kto o nim pamięta
Jak wiadomo, mizerię można jadać w dwóch wariantach: na słono albo na słodko. Miłośnicy słodkiej mizerii zarzucają, że wytrawna wersja jest nazbyt mdła. Kiedy spróbują wariantu przyprawionego jak w tym przepisie, szybko zmienią zdanie.
Nie-nędzna mizeria
Jak na ironię, surówka z ogórka i śmietany nazwana została łacińskim słowem, które oznacza nędzę lub ubóstwo. Choć dziś nie mamy sezonów głodowania na przednówku, mizeria trzyma się mocno, bo to po prostu pyszny dodatek do posiłku .
Jednak nie znaczy to, że nie można jej poprawić. Na przykład inspirując się greckim krewniakiem mizerii – tzatziki. Ten sos jogurtowy nabiera wyrazistości od prostego dodatku: czosnku .
Ogórki z czosnkiem
Dodanie czosnku do mizerii nie uczyni z niej oczywiście greckiego sosu. Grecy zamiast śmietany używają gęstego jogurtu, a ogórki w ich wersji przyprawione są miętą. Nasza mizeria tymczasem pozostaje surówką z ogórków .
Składniki
- 2 ogórki gruntowe lub jeden długi
- 100 ml śmietany 12%
- 100 ml jogurtu greckiego
- 1-2 ząbki czosnku
- 2 gałązki koperku
- ½ łyżeczki soku z cytryny
- Sól, biały pieprz
Sałatka z ogórków ze śmietaną
Ogórki kroimy na cieniuteńkie plasterki, najlepiej przy użyciu szatkownicy. Plasterki zasypujemy solą i odstawiamy na ok. 15-20 minut. Ogórek puści sok. Przed wymieszaniem go ze śmietaną i jogurtem, dokładnie odciskamy go z soku na sitku – można przygotować na jego bazie wytrawną lemoniadę.
Ogórka, śmietanę, jogurt łączymy w miseczce. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekany koperek. Przyprawiamy pieprzem i kilkoma kroplami soku z cytryny. Solimy ostrożnie po spróbowaniu, bo ogórek może być już dostatecznie słony . Sos będzie przegryzał się z czosnkiem i jeśli postoi kilka godzin w lodówce , nabierze wyrazistości. Sprawdź też, jak sprawić, by kluski nie sklejały się w garnku i jak wybrać olej do tatara .