Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zrób to od razu po ugotowaniu klusków śląskich. Z tą sztuczką nie ma szans, że się posklejają
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 07.04.2024 10:48

Zrób to od razu po ugotowaniu klusków śląskich. Z tą sztuczką nie ma szans, że się posklejają

kluski śląskie
fot. Canva

Kluski śląskie, podobnie jak wiele innych mącznych przysmaków, są świetną przekąską na szybki obiad. W ich przygotowaniu jest tylko jedna możliwa przeszkoda: ryzyko, że mogą się skleić podczas gotowania. Najprostsze remedium na ten problem jest mocno nieintuicyjne.

Co zrobić, żeby kluski nie sklejały się podczas gotowania

Kluski śląskie składają się z ziemniaków, mąki ziemniaczanej i jajek. Ta ilość ziemniaczanej skrobi sprawia, że sklejają się pewnie nawet chętniej, niż inne mączne przysmaki. Można znaleźć wiele sposobów, by temu zapobiegać, jednak jeden jest szczególnie ciekawy.

Można, oczywiście, gotować kluski małymi porcjami. Nie jest to jednak przesadnie efektywne rozwiązanie. Inni ratują się olejem dodawanym do wody.

lepienie klusek śląskich
fot. Canva
Posmaruj tym plastry schabu, obtocz panierką i usmaż. Takie kotlety robię praktycznie co tydzień

Sklejające się kluski

Ma to oczywiście wiele sensu. Podobnie jak skrapianie tłuszczem klusek już po wyjęciu ich z wody. W jednym i drugim przypadku za skutek odpowiada napięcie powierzchniowe tłuszczu, który sprawia, że ugotowane kluski oddzielają się od siebie.

Jednak tłuszcz dodany do wody wpływa na wygląd i strukturę posiłku, a czasem może wpływać także na smak. Nie jest to więc rozwiązanie idealne. Tymczasem świetną metodą jest regulować temperaturę wody, w której gotują się kluski.

Zimna woda do wrzącej

Okazuje się, że – jak dziwnie by to nie brzmiało – efekt może odnieść dodanie zimnej wody do gorącej. Kiedy kluski gotują się, mogą sklejać się ze sobą, ponieważ zbyt energicznie mieszają się w bulgoczącym wrzątku.

Wtedy do gorącej wody dodajemy miarkę zimnej. Temperatura wody ulega gwałtownemu obniżeniu. I choć oczywiście niedługo z powrotem urośnie, przez ten czas kluski będą przez chwilę dochodzić w wodzie o nieco niższej temperaturze. A ponieważ nie będą zderzać się ze sobą, nie będą się sklejać. Wtedy wystarczy wyjmować je osobno, delikatnie, najlepiej łyżką cedzakową. Ta manipulacja temperaturą to dobry sposób, by kluski nie sklejały się ze sobą.

Wypróbuj też przepis na pyzy bez grama ziemniaków i naleśniki z kukurydzą.

ulepione kluski śląskie
fot. Canva