Najlepsze gołąbki zrobisz nawet bez zawijania. Ten przepis to hit w moim domu
Gołąbki bez zawijania? Czy to w ogóle możliwe? Mięso przygotowane według tego przepisu smakuje tak, jak powinny smakować właśnie gołąbki, ale oszczędza sporo najtrudniejszej pracy.
Domowe gołąbki
W porównaniu do wielu innych potraw tradycyjnej polskiej kuchni gołąbki mogą być uznane za nieco problematyczne. Przygotowanie kapusty, zawijanie, gotowanie – to zabiegi, które zabierają cenny czas w kuchni.
Ale bez kapusty gołąbki to nie gołąbki. Chyba że przygotować je w taki nieoczywisty sposób, dodając liście już do mięsa, a nie zawijając je od zewnątrz. Przepis ten zastępuje też ryż w gołąbkach warzywnymi dodatkami.
Zrób ciasto, zawiń w rulon i zapiecz. Za ten patent ktoś powinien dostać nagrodęGołąbki bez zawijania
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Tłuste Gary, gdzie znajdujemy podobny przepis na gołąbki bez zawijania. Autorzy proponują tam wersję sosu z passaty pomidorowej i śmietany kremówki.
Składniki
- ½ główki młodej kapusty
- 400 g mielonej wieprzowiny
- 500 g passaty pomidorowej
- 100 g kalafiora
- 1 duża cebula
- 1 mały pęczek natki pietruszki
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- ½ łyżeczki kminku
- 1 łyżka oregano
- Sól, pieprz, tłuszcz do smażenia
Pieczemy gołąbki bez zawijania
Gołąbki bez zawijania przygotujesz z łatwością. Kalafiora dzielimy na mniejsze różyczki, a cebulę na kawałki, które zmieszczą się do kielicha blendera. Oba warzywa umieszczamy tam, dodając jeszcze obrane ząbki czosnku i miksujemy drobno. Kalafior w tym przepisie zastępuje tradycyjny ryż.
Zmiksowane warzywa wrzucamy na patelnię na rozgrzany olej i dusimy przez chwilę. Przyprawiamy tymiankiem i kminkiem. Kiedy cebula zacznie robić się szklista, dodajemy poszatkowaną kapustę i dusimy, aż zmniejszy swoją objętość, a warzywa zrobią się miękkie.
Zawartość patelni przekładamy do miski i studzimy nieco. Dodajemy mielone mięso i wybijamy jajko. Przyprawiamy kminem rzymskim i wyrabiamy na jednolitą masę.
Na patelni rozgrzewamy tłuszcz o wysokim punkcie dymienia. Z mięsa formujemy kotleciki i smażymy je z obu stron na rumiany kolor. Kiedy będą gotowe, przekładamy je do naczynia żaroodpornego.
Zalewamy passatą przyprawioną oregano, solą i pieprzem. Wstawiamy na ok. 40 minut do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Na kilka minut przed końcem pieczenia albo już po zakończeniu, gołąbki posypujemy posiekaną natką pietruszki. Wypróbuj też przepisy na jedwabiste ciasto na naleśniki i placuszki z kukurydzą.