To najlepsza szparagowa, jaką w życiu jadłem. Przebój na koniec sezonu
Szparagi to uwielbiane przez wielu sezonowe warzywa o wszechstronnych zastosowaniach kulinarnych. Można przyrządzić na ich bazie między innymi lekką warzywną zupę o bardzo specyficznym aromacie. Jest bardzo prosta i niezwykle pyszna.
Najlepsza zupa szparagowa
Choć występują powszechnie w warzywniakach i sklepach, szparagi nigdy nie pozbyły się pewnej aury luksusu. Rzeczywiście, świetnie sprawdzają się w daniach o wytwornym charakterze, jak choćby gotowane na parze i podawane z sosem holenderskim.
Jednak można nieco obrać je z tego woalu i podać w zupełnie codziennym wydaniu. Taki przepis – zwykłą, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu, zupę szparagową – zaproponował autor kanału Posmakuj Polski. Na tle pospolitych warzyw szparagi błyszczą tu niezwykłym blaskiem.
Zupa ze szparagami
Taka zupa z fasolą i kapustą jest bogata w białko, sycąca , a jednocześnie niezwykle wiosenna w smaku. W mięsnym wariancie można podać ją w lekkim bulionie z kurczakiem . Świetnie sprawdzi się w upały, kiedy głód nie doskwiera tak bardzo.
Składniki
- 1,5 l bulionu warzywnego
- 300 g szparagów
- Mały kawałek młodej kapusty
- Kawałek selera
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 3-4 małe młode ziemniaki
- 30 g namoczonej fasoli Jaś
- 1 mały pęczek koperku
- Sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie
Zupa jarzynowa
Namoczoną przez noc fasolę wrzucamy do bulionu. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie i gotujemy na wolnym ogniu.
Drobno kroimy warzywa korzeniowe – marchew, pietruszkę i selera i podsmażamy na palniku o średniej mocy na łyżce masła . Kiedy będą robić się miękkie, dodajemy drobno posiekaną cebulę.
Ze szparagów odłamujemy zdrewniałe końcówki – najlepiej robić to w miejscu, gdzie same pękną. Jeśli nie są zbyt młode, szparagi obieramy od ok. ⅔ wysokości w dół (młode nie wymagają obierania) . Kroimy w centymetrowe kawałki, główki pozostawiając nietknięte.
Do fasoli dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Kapustę szatkujemy, a koperek drobno siekamy. Kiedy ziemniaki będą miękkie, kapustę dodajemy do garnka razem ze szparagami i warzywami z patelni. Przyprawiamy solą i pieprzem.
Od momentu wrzucenia szparagów gotujemy jeszcze 2-3 minuty . Tuż przed końcem gotowania dorzucamy koperek, próbujemy na smak i ewentualnie przyprawiamy. Zupa jest gotowa do podania.
Wypróbuj też przepisy na fasolkę szparagową w sosie śmietanowym i domowy chleb na kefirze .