Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Unia Europejska zadecydowała. Już wkrótce ze sklepów znikać będą te wyroby
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 14.06.2024 10:35

Unia Europejska zadecydowała. Już wkrótce ze sklepów znikać będą te wyroby

lodówka z wędlinami
Fot. Canva/FACTORY16

Już niebawem konsumentów czeka nie lada zaskoczenie. Ze sklepowych półek znikną ulubione produkty. Wszystko przez decyzję Komisji Europejskiej, która w ten sposób chce zadbać o nasze zdrowie. 

Tych produktów już nie kupisz

Lubisz wędliny? A może nie wyobrażasz sobie kanapki bez plastra pysznego sera? W takim razie może czekać cię niemiła niespodzianka. Część produktów tego typu niedługo zacznie znikać ze sklepowych półek. Taką decyzję podjęły państwa członkowskie Unii Europejskiej. Poparły tym samym wniosek Komisji Europejskiej.

Dotyczy on nieodnawiania zezwolenia na osiem aromatów dymu wędzarniczego do żywności. Te aromaty zastępowały tradycyjne wędzenie w niektórych wędlinach, serach, ale też innych lubianych produktach. Aromaty dymu wędzarniczego używa się jeszcze w chipsach, sosach, daniach instant, a nawet lodach i wyrobach cukierniczych.

ser wędzony.jpg
Fot. Canva/vikif
Okrasa wziął bób i dodał go do pierogów. Na takie połączenie smaków bym nie wpadł

Aromat dymu wędzarniczego szkodliwy dla zdrowia

We wniosku, który został poparty przez państwa członkowskie pod koniec kwietnia, zaznaczono terminy, w jakich aromat dymu wędzarniczego zniknie z produktów. Portal Komisji Europejskiej ec.europa.eu informuje:

W przypadku zastąpienia tradycyjnego wędzenia ( np. szynek, ryb, serów) okres wycofywania wynosi 5 lat

Portal podaje tez inne rozwiązania:

W przypadku zastosować, w których aromat dymu dodaje się w celu uzyskania dodatkowego smaku (zupy, chipsy, sosy), okres wycofywania wynosi dwa lata. Po okresie wycofywania te środki aromatyzujące nie będą już dopuszczone do stosowania w UE

Szkodliwe aromaty w żywności

 

Decyzje, które zapadły w Komisji Europejskiej, mają swoje naukowe uzasadnienie. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że osiem aromatów dymu wędzarniczego może wywoływać genotoksyczność. Dotyczy to konkretnych środków aromatyzujących, które można dodawać do żywności.

W komunikacie na stronie EFSA czytamy:

Genotoksyczność to zdolność substancji chemicznej do uszkadzania materiały genetycznego komórek. Zmiany lub mutacje w informacji genetycznej w komórce mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób, takich jak: rak i choroby dziedziczne.

Jednocześnie zaznaczano, że dla tego typu toksyczności nie można określić bezpiecznego poziomu. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić smaczne i pożywne naleśniki. Podawaliśmy przepis na pyszny sernik, który zrobisz z 2 składników. 

wędzona szynka.jpg
Fot. Canva/magnola

Źródło: pysznosci.pl, ec.europa.eu

Tagi: Mięso Ser Dieta