Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Babcia podpowiedziała mi, jak smażyć mielone. Wychodzą idealne odkąd przestałem popełniać 1 powszechny błąd
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 14.06.2024 10:49

Babcia podpowiedziała mi, jak smażyć mielone. Wychodzą idealne odkąd przestałem popełniać 1 powszechny błąd

smażenie kotletów
Fot. Canva/iv-serg

Czy na pewno umiesz smażyć kotlety mielone? Czynność, choć wydaje się łatwa, wcale taka nie jest. Nawet najlepsze kucharki i kucharze popełniają jeden błąd. Dlatego dowiedz się, czego unikać podczas przygotowywania kotletów, a będziesz cieszyć się doskonałym daniem. 

Kotlety mielone to klasyka polskiej kuchni

Kotlety mielone, zaraz po schabowych to ulubione danie obiadowe wszystkich Polaków. Pomimo uwielbienia i sporej popularności, nie każdy wie, jak odpowiednio je przygotować, a potem usmażyć. 

Przez długi czas sam popełniałem jeden błąd, na szczęście z pomocą przyszła babcia. Zdradziła, czego unikać oraz wskazała inne, cenne rady. Wszystkie poznasz w dalszej części artykułu. Wystarczy zastosować je podczas smażenia, a kotlety będą niezwykle smaczne. 

gotowe kotlety.jpg
Fot. Canva/tgchan
Unia Europejska zadecydowała. Już wkrótce ze sklepów znikać będą te wyroby

Nie popełniaj tego błędu

Najczęściej popełnianym błędem, podczas przygotowywania kotletów jest ich formowanie. Czynność wydaje się dosyć łatwa, ale nie każdy wie, jak zrobić to dobrze. Jest ona o tyle istotna, że to właśnie od niej zależy smak oraz konsystencja kotletów. 

Uformowane kotlety mielone nie mogą być zbyt pękate. Taka forma sprawi, że będą podatne na pękanie. W dodatku wymagać będą dłuższego smażenia, przez co środek wysuszy się, a wierzch może ulec przypaleniu. Pamiętaj więc, aby kotlety mielone były raczej niewielkie i możliwie płaskie.

Nie zapomnij także o tych zasadach

Aby kotlety mielone były soczyste za każdym razem, do masy na nie należy dodać odrobinę oleju lub startą marchew. Wtedy nie stracą niezbędnej wody. Istotne jest również samo smażenie. Aby kotlety dobrze się usmażyły, należy najpierw rozgrzać suchą patelnię na średnim ogniu. Dopiero wtedy można dodać tłuszcz i smażyć kotlety.

Istotny jest również czas smażenia. Jeżeli kotlety są z wieprzowiny, to należy smażyć je przez 4-5 minut z każdej strony. Te z mięsa wołowego smaż nieco dłużej, bo około 6 minut. Najkrócej należy smażyć kotlety z drobiu, bo tylko 4 minuty. Stosuj wszystkie wskazówki, a twoje kotlety mielone będą idealne za każdym razem. Sprawdź przepis na zupę pulpetową oraz poznaj przepis na ciastka z trzech składników

kot lety.jpg
Fot. Canva/Tatiana Volgutova