W niedzielę zrobię leciutką potrawkę cielęcą z przepisu Rozkosznego. To wymarzone danie na tę porę roku
Znany z mediów społecznościowych i telewizji bloger kulinarny Michał Korkosz, ps. Rozkoszny, zaprezentował swoją wersję klasycznego francuskiego dania. W jego wydaniu to lekki, cielęcy gulasz ze śmietanowym sosem. Łatwy w przygotowaniu, z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi mięsnych potrawek.
Blanquette de veau
To, co w Polsce znamy jako gulasze , to bardzo rozpowszechniona kategoria dań, których różnymi przepisami warto się inspirować. We Francji taką kategorię potraw nazywa się blanquettes – „zabielane” są bowiem sosem ze śmietany i żółtek jaj.
Blanquette de veau (czyli z cielęciny ) z przepisu Rozkosznego to bardzo proste danie, które – choć nie należy do polskich smaków dzieciństwa – ma w sobie ujmujące ciepło kojarzące się z domową kuchnią.
Świat nazwałby je comfort food, Francuzi zakwalifikują je do cuisine bourgeoise, a ja rzekłbym, iż to leniwy niedzielny obiad – zachwala Michał Korkosz.
Rzeczywiście, jest to proste danie jednogarnkowe, które świetnie nadaje się na zwykły domowy obiad . Najtrudniejsze w nim to poprawnie wymówić jego nazwę.
Gulasz po francusku
Długo gotowana cielęcina powinna wyjść miękka i delikatna. Obróbka termiczna zrobi tu swoje – nie trzeba więc polować na kawałki najwyższej klasy kulinarnej, trudno dostępne i drogie. Cielęcina pojawia się dziś w dyskontach częściej niż jeszcze kilka lat temu i z tego dobrodziejstwa warto skorzystać. Potrawa taka świetnie odnajdzie się w menu wiosennym, kiedy da się upolować w sklepie czy warzywniaku młode marchewki . Gotują się one błyskawicznie i dosłownie eksplodują w ustach marchewkowym odświeżeniem.
Składniki
- 850 g cielęciny (może być jej nieco mniej)
- 160 g pieczarek
- 3 marchewki lub 5-6 młodych
- 2 cebule
- 160 g szalotek
- 2 pory
- 1 łodyga selera naciowego
- 1 żółtko jajka
- 150 ml śmietany
- 2 łyżki cukru brązowego
- Przyprawy: rozmaryn, tymianek, szałwia, goździki
- 1 łyżka soku z cytryny
- 20 g masła
Cielęcina według Rozkosznego
Mięso zalewamy ok. 1,5 l wody w dużym garnku. Stawiamy go na palniku i gotujemy przez ok. 5 minut od zagotowania wody, zbierając szumowiny. Mięso wyjmujemy na talerz i odstawiamy do schłodzenia.
Marchewkę, seler i pora kroimy na mniejsze kawałki, a cebulę w ćwiartki. Mięso zalewamy po raz kolejny zimną wodą i zagotowujemy . Po kolejnym zebraniu szumowin dodajemy pokrojone warzywa oraz przyprawy. Gotujemy przez ok. 50 minut.
Pieczarki kroimy w ćwiartki. Wkładamy je do osobnego garnka. Zalewamy odrobiną wody (ok. 50 ml), dodajemy łyżeczkę masła, łyżkę soku z cytryny i delikatnie solimy. Gotujemy przez kilka minut, po czym wyjmujemy pieczarki, nie wylewając wywaru. Obrane szalotki zalewamy wodą tak, by je przykryła . Dodajemy kolejną łyżeczkę masła i szczyptę soli i gotujemy, aż będą miękkie. Kiedy mięso w swoim garnku jest już miękkie, wyjmujemy je na talerz do przestudzenia.
Z mąki i łyżeczkę masła przygotowujemy zasmażkę. Masło rozpuszczamy, wsypujemy mąkę i mieszamy energicznie, aż zasmażka zrobi się rumiana. Dodajemy do niej ok. ½ l wywaru z mięsa i ten pozostawiony z pieczarek. Gotujemy przez ok. 10 minut od momentu, kiedy płyn zawrze .
W osobnym naczyniu mieszamy żółtko ze śmietaną. Powoli dolewamy do sosu na bazie zasmażki, cały czas mieszając . Przyprawiamy solą i pieprzem. Trzymamy na palniku jeszcze przez kilka sekund, a następnie mięso, pieczarki i ugotowane szalotki łączymy z sosem w gotową potrawę.
Wypróbuj też przepisy na niezwykle odświeżającą sałatkę z ogórka i schab duszony z cebulą i pieczarkami .