Wystarczy szklanka mleka i ziemniaków. To zapomniane wiejskie danie jest hitem w moim domu
Z ziemniaków i mleka można przygotować znakomity posiłek. Wystarczy dodać do nich kilka produktów i starannie wszystko połączyć. Moja rodzina uwielbia to danie.
Ziemniaki pasują do wielu dań
Zazwyczaj z sycących bulw robimy placki lub po prostu podajemy je do obiadu. Na tym jednak zastosowanie taniego warzywa się nie kończy. Niektórzy robią z jego udziałem sałatki, zupy i gulasze. Inni dodają je nawet do wypieków — nawet tych słodkich.
Nigdy jednak nie słyszałam o wiejskim przysmaku w postaci ciasta przyrządzanego na patelni i podawanego podobnie jak krokiety. Przepis wydał mi się prosty, więc postanowiłam spróbować. Efekty tak spodobały się mojej rodzinie, że teraz dość często przygotowuję ten smakołyk.
Znakomite naleśniki z dodatkiem ziemniaka
Ciasto na to danie nie wymaga długiego przygotowania, ale przyda się blender. Po zmiksowaniu warzyw i połączeniu ich z pozostałymi składnikami wystarczy już tylko usmażyć i podać z ulubionymi dodatkami.
Składniki:
- 300 g ziemniaków
- 200 ml mleka lub napoju sojowego
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 50 ml oleju rzepakowego + do smażenia
- 120 g mąki pszennej
- 100 ml wody
- 1 duże jajko lub 3 łyżki aquafaby
- sól i pieprz w ilości do smaku
Wiele składników nie potrzeba, by dawny przysmak zagościł na naszych talerzach. Wykonane go to przysłowiowa bułka z masłem. Instrukcję znajdziecie poniżej.
Jak zrobić naleśniki z ziemniakiem? Przepis jest bardzo prosty
Zaczynam od oczyszczenia ziemniaków i pokrojenia ich w kostkę. Wrzucam je do pojemnika blendera wraz z pozbawionymi łupiny i pociętymi na mniejsze kawałki cebulą i czosnkiem.
Wlewam mleko i rozdrabniam starannie. Teraz łączę uzyskaną masę z olejem, jajkiem oraz przesianą przez sito mąką pszenną. Doprawiam solą i pieprzem.
Jeszcze na koniec dostosowuję konsystencję ciasta przy pomocy wody. Na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju smażę ciasto, wlewając jego porcje przy pomocy chochli.
Jak podawać naleśniki z dodatkiem ziemniaka?
Ciasto na ten rarytas jest wytrawne, wiec świetnie smakowało będzie np. z podsmażonymi pieczarkami doprawionymi obficie ziołami. Możecie też zjeść je z farszem jak na pierogi ruskie.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na naleśniki. Warto spróbować wersji dwuskładnikowej z kaszą gryczaną w roli głównej . Być może skusi was też słodka odsłona z dodatkiem budyniu .