Smakosze.pl
Zakupy są dziś znacznie droższe

Pixabay / Squirrel_photos

Porównanie cen produktów spożywczych teraz i sprzed 2 lat

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Zakupy towarzyszą nam niemal codziennie. Dziennikarka postanowiła porównać aktualne ceny do tych sprzed 2 lat. Okazało się, że ceny za takie same zakupy spożywcze w sklepie internetowym kosztują dziś o 20% więcej.

Zakupy spożywcze są ważną sprawą dla każdego smakosza. Właśnie podczas nich zaopatrujemy się w rozmaite specjały i składniki potrzebne do przygotowania naszych specjałów. Niestety, płacimy za nie coraz więcej.

Dziennikarka przeanalizowała swoje zakupy

Wielbiciele kulinariów niemal codziennie udają się do sklepów po zakupy. Ostatnio wspominaliśmy o tym, co na ten tydzień przygotował dla nas Lidl. Różnego rodzaju promocje są coraz bardziej pożądane, między innymi przez podwyżki cen.

Portal Money donosi, że zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego zakupy podrożały w porównaniu do zeszłego roku o 2,7%. Odpowiada za ten fakt między innymi podatek cukrowy. Dziennikarka związana z portalem postanowiła sprawdzić to samodzielnie.

Agata Wołoszyn na portalu Money przedstawiła koszt zakupów z października 2018 roku oraz z lutego 2021 roku. Jej porównanie jednoznacznie potwierdziło, że produkty spożywcze znacząco podrożały. Obok takich informacji ciężko przejść obojętnie.

Dziennikarka zakupy zrobiła za pośrednictwem sklepu internetowego Frisco. Ponad dwa lata temu zapłaciła za produkty spożywcze 144,93 zł. Dziś takie same zakupy kosztują już 184,09 zł. Nie da się ukryć, że to spora różnica.

Co najbardziej podrożało?

Zgodnie z relacją dziennikarki, największa różnica wystąpiła w cenach mrożonych mieszanek warzywnych. Dawniej opakowanie kosztowało 5,39 zł. Aktualnie cena wynosi aż 6,99 zł. Bez wątpienia taki wzrost cen może wywołać nie lada konsternację.

Biorąc pod uwagę ceny za zakupy spożywcze, wzrost kosztów wynosi około 20%. Dziennikarka wzięła pod uwagę jedną zmienną. Świeże warzywa i owoce mają różne ceny w zależności od sezonu. W związku z tym w ogólnym zestawieniu postanowiła ich nie uwzględniać.

Po odjęciu z zakupów koszty prezentowały się następująco. Ponad dwa lata temu za produkty trzeba było zapłacić 105,72 zł. Natomiast dziś cena wynosi 119,32 zł. Jest to różnica w wysokości 12%, co również jest sporą podwyżką.

Wyższe ceny odnotowano również w przypadku wafli ryżowych, butelkowanej wody oraz otrębach żytnich. Z kolei pieprz mielony staniał. Tak samo, jak biała fasola konserwowa. Warto samemu wykonać tego typu porównanie, by przekonać się jak wzrosły ceny w naszych ulubionych sklepach. W czasach drożyzny nie zaszkodzi sprawdzić promocji przygotowanych przez sieć Biedronka.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Zapraszam na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >