Smakosze.pl Porady Zrób przed obróbką żołądków drobiowych. Będą mięciutkie i pyszne
Fot. Shutter/AS Foodstudio

Zrób przed obróbką żołądków drobiowych. Będą mięciutkie i pyszne

15 stycznia 2025
Autor tekstu: Kacper Jozopowicz

Istnieje wiele dań, które zostały trochę zapomniane. Między innymi są to żołądki drobiowe . Kiedyś były popularnym posiłkiem na stołach w czasach PRL-u, a obecnie ustępują miejsca innym rodzajom mięs. Wiele osób, a nawet kucharzy, postrzega je jako mało atrakcyjny produkt gorszej jakości . Jednak nie można ich przecież całkowicie skreślać. Koniecznie sprawdź, jak przygotować najlepsze żołądki drobiowe.

Jak przyrządzić żołądki drobiowe?

Przede wszystkim kulinarny sukces tego dania zależy od wyboru świeżych podrobów. Żołądki drobiowe powinny charakteryzować się delikatnym zapachem oraz być wolne od jakichkolwiek przebarwień. Jeśli produkt nie jest świeży, to będzie miał widoczne ciemne ślady i żółte plamy. A więc świeżość mięsa to podstawa, ponieważ nawet najlepszy kucharz nie zdoła ugotować posiłku z nieświeżych podrobów.

Surowe żołądki drobiowe na talerzu
Fot. Canva

Jak sprawić, aby żołądki drobiowe były miękkie?

Żołądki drobiowe można serwować na wiele sposobów. Jedną z najpopularniejszych metod ich przygotowania jest duszenie , które świetnie się również sprawdza jako baza do gulaszu . Jednak nieważne, na jaki przepis się zdecydujemy, sekretem miękkości żołądków drobiowych są pewne zasady, których należy przestrzegać, abyśmy finalnie byli zadowoleni z naszego dania.

Pracę w kuchni warto zacząć od starannego oczyszczenia podrobów z błonek i żył, które mogłyby sprawić, że żołądki pozostałyby twarde , nawet po długim gotowaniu . Po usunięciu niepotrzebnych elementów płuczemy je dokładnie pod bieżącą wodą .

Najlepsze efekty uzyskujemy, korzystając ze świeżych żołądków drobiowych. Kiedy jednak sięgamy po mrożone, kluczowa jest cierpliwość . Powinniśmy dać im czas na rozmrożenie się. Szybkie rozmrażanie w mikrofalówce lub piekarniku może prowadzić do twardnienia mięsa .

Kolejnym krokiem jest zanurzenie mięsa chłodnej wodzie na godzinę lub dwie, jeszcze przed samą obróbką. Dzięki temu otrzymamy miękkie kąski.

Żołądki drobiowe można gotować lub dusić w aromatycznym bulionie z przyprawami , jednak warto unikać dodawania soli na początku gotowania. Najlepiej ją dodać pod koniec procesu , aby podroby zachowały swoją delikatność. W przeciwnym razie mogą stać się twarde.

Czas gotowania żołądków drobiowych jest zależny od wielkości porcji . Przykładowo, jeśli gotujemy obiad dla czterech osób, to gotowanie powinno trwać co najmniej godzinę .

Czym doprawić żołądki drobiowe?

Doskonałym dodatkiem do żołądków drobiowych, który jeszcze bardziej podkreśli ich smak, jest majeranek . Warto również rozważyć użycie ziela angielskiego oraz liścia laurowego, które wzbogacą aromaty potrawy. Czosnek natomiast doda jej wspaniałego zapachu, a szczypta słodkiej i pikantnej czerwonej papryki doda charakteru .

Sprawdź przepis na galaretkę z kurczaka . Zobacz, jaka zupa jest najlepsza na mrozy .

Duża ilość przypraw
Fot. Canva
Obtocz kotlety w tej marynacie i wstaw do piekarnika. Każdy poprosi o przepis i dokładkę
Weź kromkę chleba i przyłóż do niej słoik. Ktoś za ten patent powinien dostać medal
Obserwuj nas w
autor
Kacper Jozopowicz

Redaktor portalu Smakosze.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Obecnie studiuję Produkcję medialną na studiach magisterskich. Piłka nożna to moja pasja, ale jestem również otwarty na inne dyscypliny sportowe. Bardzo lubię chodzić do teatru.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy