Smakosze.pl Produkty Zrobili placki ziemniaczane "z butli". Przy próbowaniu od razu to zauważyli
placki z butelki
Fot. youtube.com/gotujemy

Zrobili placki ziemniaczane "z butli". Przy próbowaniu od razu to zauważyli

24 marca 2025

10 złotych za butelkę… placków? Takie półprodukty to rzadko widywane w naszych domach składniki. Czy są warte uwagi? Ktoś w końcu postanowił to sprawdzić.

Placki z butelki

Osobom niezaznajomionym z tajnikami gastronomii obecność na półkach niektórych produktów może być zaskakująca. Zwykłe sklepy rzadko sprzedają gotowe masy na jajecznicę w kilkulitrowych kartonach czy oddzielone żółtka od białek jaj. Z drugiej jednak strony ostatnie pół wieku to olbrzymi rozwój rynku gotowców, na których istnieniu skorzysta zarówno szef kuchni wielkiego hotelu jak i gospodyni domowa .

Dlatego produkty takie, choć nie zawsze dostrzegane, trafiają także do dyskontów. Tam autorzy kanału Gotujemy znaleźli butelkę placków ziemniaczanych , gotowych do usmażenia. Wypróbowali je i powiedzieli, co myślą.

placki ziemniaczane
Fot. youtube.com/gotujemy
Biorę ziemniaki z wczoraj i łączę z mięsem mielonym. W 2 kwadranse mam obiad na kilka dni

Placki ziemniaczane z Lidla

Nietypowy produkt youtuberzy znaleźli na półce Lidla . Ta niemieckiego pochodzenia sieć znana jest z tego, że można w niej kupić produkty, które dla naszej kuchni nie są typowe. Dla wielu gospodarzy domowych robienie placków z gotowca jest poniżej godności. Jednak youtuberzy, jak mawia dziś młodzież, zrobią wszystko dla kontentu. Dlatego kupili placki ziemniaczane z butelki…

Dalsza część tekstu pod filmem.

Ale okazało się, że to jest ściema. Bo ja myślałem, że to jest gotowe. A to jest jakiś tam proszek, do którego trzeba wodę dolać – zauważa autor kanału.

proszek na placki
Fot. youtube.com/gotujemy

Panszejki

Rzeczywiście, butelka placków ziemniaczanych jest prawie pusta – proszek zajmuje około ¼ jej objętości. Należy uzupełnić ją zimną wodą i energicznie wymieszać – stąd nazwa „panshake'i”, skrzyżowanie słów pancake (placek) i shake (wstrząsać). Szczegółowa instrukcja i poziom dolania wody znajdują się na opakowaniu razem ze składem, w którym autorzy nie dopatrzyli się żadnych „E”.

Po wymieszaniu i odpoczynku przez kilka minut ciasto wyszło dość gęste. Butelka nie ma dzióbka, ale wygodnie wylewa się z niej masę na patelnię (tłuszcz trzeba zapewnić sobie we własnym zakresie). Recenzenci z pewnym wahaniem, ale przystąpili do dzieła.

skład placków
Fot. youtube.com/gotujemy

Placki z Lidla jak domowe

Efekt? Ku własnemu zaskoczeniu, autorzy wysoko ocenili samodzielnie przygotowane placki. Pojawiły się stwierdzenia o podobieństwie w smaku do ziemniaczanych prażynek . Placki wyszły jednak kruche i złociste, takie właśnie, jak powinny być. Były przy tym dobrze doprawione i nie wymagały nawet dodatku soli.

Czy placki ziemniaczane z butelki kupionej w Lidlu zastąpią te domowe? Niewątpliwie mogą pomóc osobom, które nie chcą lub nie umieją zrobić tej przekąski, a mają na nią ochotę. Mogą sprawdzić się świetnie w sytuacjach takich jak biwaki, gdzie pełne gotowanie jest poza dyskusją. Nie zadowolą z pewnością osób, które do jedzenia chcą dodawać całe swoje serce, jednak powinny wystarczyć tym, którzy zadowolą się śmietaną, cukrem lub gulaszem.

Wypróbuj też przepisy na obiad ze składników rosołu i surówkę według Strzelczyka .

butelka placków
Fot. youtube.com/gotujemy
Taką sałatkę podam na Wielkanoc zamiast jarzynowej. Nie uwierzysz, z czego są płatki tulipanów
Nikt mi nie wierzy, że sam robię te pisanki. Korzystam ze składnika, który wielu wyrzuca do kosza
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl