Zupa grzybowa z makaronem
Najprostszy przepis na zupę grzybową z makaronem
Czyli baza pod zupę grzybową, którą można dowolnie modyfikować pod swoje upodobania.
SKŁADNIKI
-
600 g grzybów świeżych lub mrożonych,
-
2 łyżki masła,
-
1 drobno posiekana cebula,
-
1,5 litra gorącego bulionu np. jarzynowego, drobiowego, wołowego,
-
2 łyżki natki pietruszki,
-
200 g ulubionego makaronu.
PRZYGOTOWANIE
Świeże grzyby umyj i osusz. Pokrój je na mniejsze kawałki. Posiekaj drobno cebulę, przełóż ją do wysokiego garnka i zeszklij ją na maśle. Dodaj teraz grzyby. Smaż wszystko około 5 minut, delikatnie mieszając tak, aby grzyby nie przywarły do dna. Wlej cały bulion i zagotuj zupę. Przykryj garnek i gotuj przez około 15 minut na małym ogniu. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj z ulubionym makaronem np. łazankami czy świderkami. Jak już zupa będzie na talerzu, posyp ją posiekaną natką pietruszki.
Zupa z suszonych grzybów
Nie zawsze pod ręką znajdą się świeże czy nawet mrożone grzyby. Dlatego warto mieć w zanadrzu paczkę suszonych grzybów. Można je dostać przez cały rok w sklepach. Chociaż większa satysfakcja będzie, gdy zupę przyrządzimy z tych zebranych przez nas podczas leśnych spacerów.
SKŁADNIKI
-
30g suszonych grzybków,
-
pół pęczka pietruszki,
-
50 ml śmietany 12%,
-
mąką,
-
400 ml bulionu warzywnego lub mięsnego,
-
ulubiony makaron.
PRZYGOTOWANIE
Namocz grzyby w wodzie. Odstaw je na noc. Zagotuj bulion i włóż do niego grzyby razem z wodą z nocnego namaczania. Gotuj całość około 15 min na małym ogniu. Wymieszaj śmietanę z łyżką mąki i zahartuj miksturę gorącą zupą. Wyłącz gaz pod zupą i dodaj śmietanową zalewę. Energicznie mieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Posiekaj pietruszkę i dodaj do zupy. Podawaj z makaronem „kokardki”.
Przepis na treściwą zupę grzybową z warzywami i makaronem
A gdyby tak zupą grzybowa była do razu pierwszym i drugim daniem? To genialny sposób na oszczędność czasu i pieniędzy! Zupa grzybowa jako danie jednogarnkowe. Bardzo sycąca i treściwa w smaku. Można w niej przemycić warzywa, które np. zostały z gotowania bulionu lub dorzucić mrożoną mieszankę.
SKŁADNIKI
-
500 ml bulionu warzywno-mięsnego (może być niedzielny rosół),
-
500 g mrożonych lub świeżych grzybów,
-
1 opakowanie włoszczyzny (może też być mieszanka mrożonych warzyw),
-
pęczek pietruszki,
-
100 ml śmietany 12%,
-
2 kulki ziela angielskiego,
-
1 liść laurowy,
-
sól pieprz do smaku,
-
ulubiony makaron.
PRZYGOTOWANIE
Zagotuj bulion i wrzuć do niego grzyby. Trzymaj wywar na małym ogniu około 10 minut. Po tym czasie wsyp mrożone warzywa i gotuj do momentu, aż będą miękkie. Jeśli używasz włoszczyzny z gotowania np. rosołu, to wrzuć je pokrojone do grzybowego wywaru i lekko podgotuj, tak aby się nie rozpadły i nie zrobiła się z nich papka. Do małej miseczki przelej śmietanę i dodaj do niej gorącej zupy, aby ją zahartować. Przelej do ciepłej, ale nie gotującej się zupy. Lekko zamieszaj. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj z ulubionym makaronem i natką pietruszki.
undefined
Zupa grzybowa to dla wielu nie tylko smak świąt, ale też i dzieciństwa. Zawsze zabójczo pachnie, bez względu na to, jakich grzybów do niej użyjemy. Dodając kurki, uzyskamy bardzo delikatną, mniej esencjonalną zupę grzybową. Wybierając borowiki czy podgrzybki, będziemy cieszyć się leśnym i ziołowym zapachem. Możesz też przygotować sam bulion z grzybów i go zamrozić, aby w każdej chwili móc z niego skorzystać. Wystarczy grzyby, najlepiej te suszone (mają najwięcej aromatu), ugotować w wodzie. Im dłużej będziesz trzymać je na ogniu, tym bardziej aromatyczny będzie bulion. Możesz go później zagospodarować do kolejnych zup czy nawet sosów.
undefined