Pilne
Peggy cci z Pixabay

Żywność drożeje na potęgę. Za co zapłacimy więcej?

Kolejne miesiące mogą przynieść falę podwyżek cen produktów spożywczych. Konsumenci powinni przygotować się na niemiłe niespodzianki w sklepach. Podatek cukrowy to tylko wierzchołek góry lodowej. Oto lista produktów, które już za moment mogą kosztować krocie.

Ceny żywności już nie od miesięcy, ale nawet od lat martwią Polaków. Całkiem niedawno pisaliśmy o absurdalnej cenie papryki, która o tej porze roku osiąga nawet 40 złotych na kilogram. Jak prognozuje "Rz" za moment wzrost cen zobaczymy w dziesiątkach innych produktów.

Pokłosie podatku cukrowego

Już pierwsze dni tego roku przyniosły horrendalne podwyżki i zaskoczenie klientów. Niesławny podatek cukrowy przyniósł wzrost cen napojów aż o 50%. Niektórzy producenci zanotowali rekordowe spadki sprzedaży, nawet o 20%.

Z tego powodu wiele osób zrezygnowało z zakupu ulubionych napojów, albo drastycznie ograniczyło częstotliwość ich zakupu. Nic nie wskazuje za to, że w jakimkolwiek czasie wrócimy do dawnych cen. Napój do obiadu na 8 złotych to ponura rzeczywistość.

Produkty zbożowe i nabiał

Na prawdopodobny wzrost cen w Polsce ogromny wpływ ma kondycja rynków światowych. Jak podaje "Rz" coraz więcej inwestycji kierowane jest w sektor spożywczy, przez co ceny skutecznie windowane są w górę.

Gołąbki należy mrozić surowe czy ugotowane?Gołąbki należy mrozić surowe czy ugotowane?Czytaj dalej

Prognozy pokazują, że czekają nas podwyżki cen nabiału, produktów zbożowych, alkoholu oraz jaj, które są w głównej mierze eksportowane. Co prawda w Polsce jest nadprodukcja żywności, jednak ogólne ceny zależą od globalnej sytuacji.

Utrzymujący się eksport nie wpływa na ich wysokość, ale problemy za granicą od razu przekładają się na sytuację w kraju – powiedział "Rzeczpospolitej" Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego.

W marcu ceny wzrosły aż o 1,9% w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. Drastyczne podwyżki są pokłosiem wahań cen ropy.

Tańsze mięso?

Wśród ponurych prognoz, znalazła się jedna, która może napawać konsumentów nadzieją. Ceny mięsa, w szczególności drobiu i wieprzowiny mogą ulec zmianie na naszą korzyść.

Możemy liczyć na spadek cen mięsa ze względu na jego słabnący eksport. Jeśli ciekawi cię więcej newsów ze świata kulinariów, polecamy ten artykuł, z którego dowiesz się jak nieco oszczędzić w trudnym czasie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: bankier / se

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł