Smakosze.pl
Pilne

Peggy cci z Pixabay

Żywność drożeje na potęgę. Za co zapłacimy więcej?

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Karolina Szmulewicz

Udostępnij:

Kolejne miesiące mogą przynieść falę podwyżek cen produktów spożywczych. Konsumenci powinni przygotować się na niemiłe niespodzianki w sklepach. Podatek cukrowy to tylko wierzchołek góry lodowej. Oto lista produktów, które już

Ceny żywności już nie od miesięcy, ale nawet od lat martwią Polaków. Całkiem niedawno pisaliśmy o absurdalnej cenie papryki, która o tej porze roku osiąga nawet 40 złotych na kilogram. Jak prognozuje "Rz" za moment wzrost cen zobaczymy w dziesiątkach innych produktów. 

Pokłosie podatku cukrowego

Już pierwsze dni tego roku przyniosły horrendalne podwyżki i zaskoczenie klientów. Niesławny podatek cukrowy przyniósł wzrost cen napojów aż o 50%. Niektórzy producenci zanotowali rekordowe spadki sprzedaży, nawet o 20%.

Z tego powodu wiele osób zrezygnowało z zakupu ulubionych napojów, albo drastycznie ograniczyło częstotliwość ich zakupu. Nic nie wskazuje za to, że w jakimkolwiek czasie wrócimy do dawnych cen. Napój do obiadu na 8 złotych to ponura rzeczywistość.

Produkty zbożowe i nabiał

Na prawdopodobny wzrost cen w Polsce ogromny wpływ ma kondycja rynków światowych. Jak podaje "Rz" coraz więcej inwestycji kierowane jest w sektor spożywczy, przez co ceny skutecznie windowane są w górę.

Prognozy pokazują, że czekają nas podwyżki cen nabiału, produktów zbożowych, alkoholu oraz jaj, które są w głównej mierze eksportowane. Co prawda w Polsce jest nadprodukcja żywności, jednak ogólne ceny zależą od globalnej sytuacji.

Utrzymujący się eksport nie wpływa na ich wysokość, ale problemy za granicą od razu przekładają się na sytuację w kraju – powiedział "Rzeczpospolitej" Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego.

W marcu ceny wzrosły aż o 1,9% w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. Drastyczne podwyżki są pokłosiem wahań cen ropy. 

Tańsze mięso?

Wśród ponurych prognoz, znalazła się jedna, która może napawać konsumentów nadzieją. Ceny mięsa, w szczególności drobiu i wieprzowiny mogą ulec zmianie na naszą korzyść.

Możemy liczyć na spadek cen mięsa ze względu na jego słabnący eksport. Jeśli ciekawi cię więcej newsów ze świata kulinariów, polecamy ten artykuł, z którego dowiesz się jak nieco oszczędzić w trudnym czasie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: bankier / se

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >