Smakosze.pl
Pilne

Peggy cci z Pixabay

Żywność drożeje na potęgę. Za co zapłacimy więcej?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Karolina Szmulewicz

Udostępnij:

Kolejne miesiące mogą przynieść falę podwyżek cen produktów spożywczych. Konsumenci powinni przygotować się na niemiłe niespodzianki w sklepach. Podatek cukrowy to tylko wierzchołek góry lodowej. Oto lista produktów, które już

Ceny żywności już nie od miesięcy, ale nawet od lat martwią Polaków. Całkiem niedawno pisaliśmy o absurdalnej cenie papryki, która o tej porze roku osiąga nawet 40 złotych na kilogram. Jak prognozuje "Rz" za moment wzrost cen zobaczymy w dziesiątkach innych produktów. 

Pokłosie podatku cukrowego

Już pierwsze dni tego roku przyniosły horrendalne podwyżki i zaskoczenie klientów. Niesławny podatek cukrowy przyniósł wzrost cen napojów aż o 50%. Niektórzy producenci zanotowali rekordowe spadki sprzedaży, nawet o 20%.

Z tego powodu wiele osób zrezygnowało z zakupu ulubionych napojów, albo drastycznie ograniczyło częstotliwość ich zakupu. Nic nie wskazuje za to, że w jakimkolwiek czasie wrócimy do dawnych cen. Napój do obiadu na 8 złotych to ponura rzeczywistość.

Produkty zbożowe i nabiał

Na prawdopodobny wzrost cen w Polsce ogromny wpływ ma kondycja rynków światowych. Jak podaje "Rz" coraz więcej inwestycji kierowane jest w sektor spożywczy, przez co ceny skutecznie windowane są w górę.

Prognozy pokazują, że czekają nas podwyżki cen nabiału, produktów zbożowych, alkoholu oraz jaj, które są w głównej mierze eksportowane. Co prawda w Polsce jest nadprodukcja żywności, jednak ogólne ceny zależą od globalnej sytuacji.

Utrzymujący się eksport nie wpływa na ich wysokość, ale problemy za granicą od razu przekładają się na sytuację w kraju – powiedział "Rzeczpospolitej" Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego.

W marcu ceny wzrosły aż o 1,9% w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. Drastyczne podwyżki są pokłosiem wahań cen ropy. 

Tańsze mięso?

Wśród ponurych prognoz, znalazła się jedna, która może napawać konsumentów nadzieją. Ceny mięsa, w szczególności drobiu i wieprzowiny mogą ulec zmianie na naszą korzyść.

Możemy liczyć na spadek cen mięsa ze względu na jego słabnący eksport. Jeśli ciekawi cię więcej newsów ze świata kulinariów, polecamy ten artykuł, z którego dowiesz się jak nieco oszczędzić w trudnym czasie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: bankier / se

Zapraszamy na nasz Instagram

Karolina SzmulewiczAutor

Liderka, a zarazem główna wydawczyni portalu Smakosze. Pasjonatka na równi jedzenia, co gotowania. Dbam o to, byście codziennie mieli najświeższe, kulinarne newsy i smakowite przepisy. Studiowałam dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz prowadziłam własny kanał kulinarny, gdzie gotowałam na żywo. Moim celem w przyszłości jest otworzenie własnej restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >