Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Przepis na syrop z mniszka lekarskiego
Monika Dec
Monika Dec 18.04.2021 02:00

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski
pixabay/pixel2013

Wiele osób uważa mniszek lekarski za chwast i niestety popełnia ogromny błąd. Roślina ma w sobie wiele wyjątkowych zalet. Nasze babcie przygotowywały na ich bazie domowe lekarstwa na przeziębienie. W tym tekście zdradzimy domowy przepis na syrop z mniszka lekarskiego oraz przybliżymy jego prozdrowotne właściwości.

Jakie są prozdrowotne zalety mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski to niepozorny żółty kwiat, który tradycyjnie kwitnie na początku maja. Roślina rośnie na łąkach, a nawet na przydomowych trawnikach. Mniszek był wykorzystywany w medycynie ludowej. Jego właściwości do dziś robią ogromne wrażenie.

Kwiat mniszka lekarskiego jest skarbnicą witaminy C. Dodatkowo ma działanie żółciopędne, przez co reguluje pracę wątroby i wspomaga jej codzienne funkcjonowanie.

Natomiast liście mniszka lekarskiego mogą być prawdziwym przysmakiem! Możemy dodać je do wiosennej sałatki lub same skropić oliwą i zjeść. Z ususzonych liści możemy natomiast przygotować napar o działaniu moczopędnym. Tak jak wspominaliśmy z mniszka lekarskiego możemy przyrządzić wiele prozdrowotnych przetworów. Poniżej podajemy przepis na syrop, który szczególnie przyda się podczas jesiennych przeziębień.

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego

Składniki:

  • ok. 400 g kwiatów mniszka lekarskiego

  • 1 kg cukru

  • 1 l wody

  • 1 cytryna

Sposób wykonania:

Zbierz kwiaty mniszka lekarskiego na łąkach oddalonych od głównych dróg. Dokładnie sprawdź, czy w ich listkach nie ma żadnych owadów. Odstaw je na około 2 - 3 godziny. Następnie, dokładnie umyj kwiaty i usuń z nich zielone części. Obierz cytrynę i pokrój ją na małe kawałki.

Kwiaty mniszka lekarskiego zalej litrem wody. Dodaj do garnka obrane kawałki cytryny i gotuj oba składniki pod przykryciem przez około 25 minut. Odstaw wywar na 24 godziny, a po tym czasie dokładnie go odcedź.

Po upływie doby dodaj do odcedzonego płynu kilogram cukru i gotuj go jeszcze przez 3 godziny co jakiś czas mieszając (aż stanie się odpowiednio gęsty). Pamiętaj, że syrop musi mieć dość lepką konsystencję.

Tagi: