Smakosze.pl
Kapusta na gołąbki - jak łatwo ją przygotować?

Screen filmu na kanale Doskonały na YouTube

Sposób na równomierne i szybkie sparzenie kapusty na gołąbki

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kapusta jest jednym z najważniejszych elementów gołąbków - to ona utrzymuje smakowity farsz podczas gotowania. Parzenie jej liści jest dość wymagającym procesem, dlatego zdradzamy jak zabrać się do tego o wiele łatwiej. Wystarczy wbić w gł&o

Kapusta do gołąbków jest, dla wielu Polaków, najtrudniejszym elementem w przygotowaniu. Podczas parzenia w wodzie łatwo się poparzyć, niektórzy mają także problem z odpowiednim czasem gotowania, co w efekcie przekłada się na rozpadające się liście. 

Na szczęście istnieją znacznie prostsze sposoby, dzięki którym już nigdy się nie poparzysz. Niektóre z nich nie wymagają nawet użycia wrzącej wody, a więc są znacznie bezpieczniejsze w użyciu. Zaoszczędzony dzięki nim czas możesz przeznaczyć na wcześniejsze zrobienie farszu.

Jak wygodnie sparzyć kapustę w wodzie?

Na początku wbij nóż w spód główki i tnij nim dookoła niego. Nie usuwaj pociętej części. Odetnij część brudnego końca kapusty i wbij w niego jeden widelec. Następnie włóż główkę do dużego garnka z gotującą się wodą i zaczekaj kilka chwil, aż liście same zaczną odpadać.

Teraz wystarczy wyławiać je przy pomocy drugiego widelca. Wbity widelec w kapustę wykorzystuj jako rączkę do obracania jej w wodzie - dzięki temu temperatura zostanie równomiernie rozprowadzona do każdego z liści i każdy odpowiednio się zaparzy. 

Zamiast garnka, użyj piekarnika

W tym wypadku korzystamy z pary wodnej generowanej przez kapustę. Zawiń ją jak cukierek w rękaw do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza na około 25-30 minut. Para poluzuje pojedyncze liście, które z łatwością zdejmiesz po pieczeniu. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl. Powyższy kadr pochodzi z filmu na kanale Doskonały na YouTube.

Kolejny sposób polega na włożeniu całej kapusty do mikrofalówki. Uprzednio należy jednak odciąć cały spód warzywa. Włóż kapustę do mikrofalówki ustawionej na pełną moc i podgrzewaj przez 5-6 minut. Po wszystkim liście z łatwością odejdą od reszty. 

Źródło: canva.com/kostrez

Mrożenie kapusty dla cierpliwych

Nie brakuje ci czasu, lub zaplanowałeś gotowanie gołąbków na następny dzień? Aby ułatwić sobie pracę, włóż umytą i oczyszczoną papierowym ręcznikiem kapustę do szuflady zamrażalnika i mroź ją przez 24 godziny. Po rozmrożeniu liście będą elastyczne i łatwe w oderwaniu. 

W tej metodzie warto zapakować warzywo w folię spożywczą lub aluminiową, aby nie przeszło zapachami innych produktów znajdujących się w zamrażalniku. Nikt w końcu nie chcę jeść gołąbków, które wydzielają zapach inny, niż faktyczne gołąbki. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kanał Doskonały na YouTube

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

omlet

Porady

Jak zrobić wyrośnięty i puszysty omlet bez mąki?

Czytaj więcej >
nalewanie kawy

Porady

Jaki napój pić rano zamiast kawy?

Czytaj więcej >
suszone grzyby

Porady

Najgorszy błąd podczas suszenia grzybów

Czytaj więcej >
herbata

Porady

Dlaczego warto dodać do herbaty pieprz?

Czytaj więcej >
szarlotka

Porady

Jakie jabłka wybrać do szarlotki?

Czytaj więcej >
Jakie mięso na rosół?

Porady

Na jakim mięsie gotować rosół?

Czytaj więcej >