Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Aromatyczna tradycyjna szarlotka z bezą
Święcka Marta
Święcka Marta 25.03.2022 22:50

Aromatyczna tradycyjna szarlotka z bezą

Aromatyczna tradycyjna szarlotka z bezą
pixabay.com

Składniki na tradycyjną szarlotkę z bezą

Do przygotowania tradycyjnej szarlotki z bezą będziemy potrzebować następujących składników:

Kruchy spód

·       Mąka pszenna krupczatka lub tortowa (można też wymieszać jedną i drugą w proporcji 1:1) – 300 gramów,

·       Masło naturalne 82-procentowe – 150 gramów,

·       Cukier puder – 100 gramów,

·       Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka,

·       Żółtka 3 dużych jajek (najlepiej wiejskich),

·       Sól – szczypta.

Masa jabłkowa

·       Jabłka – 2 kilogramy (najlepiej kwaskowate w smaku),

·       Cynamon – 2 łyżeczki,

·       Cukier – do smaku, jeśli jabłka okażą się bardzo kwaśne,

·       Rodzynki – 100 gramów (niekoniecznie),

·       Sok z połówki cytryny,

·       Masło naturalne 82-procentowe – 2 łyżki.

Beza

·       Białka 5 dużych jajek (najlepiej wiejskich),

·       Cukier – 200 gramów.

Dodatkowo 50 gramów masła i bułka tarta do wysmarowania i obsypania formy na ciasto.

Tradycyjna szarlotka z bezą – jak zrobić kruchy spód?

Zaczynamy od przygotowania masy na spód ciasta. Przesiewamy do miski mąkę i cukier, dodajemy proszek do pieczenia oraz sól. Masła nie wrzucamy w całości – należy je ścinać po małym kawałku nożem z kostki lub użyć do tego celu tarki o grubych oczkach. Teraz przystępujemy do połączenia wszystkich składników, ale nie zagniatamy, co zwykle doradzają przepisy, a nabieramy w dłonie zawartość miski i „przecieramy” ją jednocześnie dociskając, jakbyśmy chcieli umyć ręce. Kiedy w dłoniach nic już nie zostanie, nabieramy kolejną porcję i ponownie wykonujemy takie same ruchy. Powtarzamy czynność raz za razem, aż wszystkie składniki się połączą, czyli utworzą jasnożółty, gruboziarnisty „piasek”. Dzięki temu tradycyjna szarlotka z bezą będzie delikatniejsza. Dodajemy żółtka i delikatnie mieszamy całość dłońmi, aby połączyły się z masą. Na koniec zagniatamy ją, zawijamy szczelnie w folię spożywczą i umieszczamy w lodówce na pół godziny. Ten czas wykorzystujemy na przygotowanie masy jabłkowej.

Tradycyjna szarlotka z bezą – jak zrobić masę jabłkową?

Jabłka myjemy, obieramy, kroimy na połówki i starannie usuwamy gniazda nasienne, aby pozbyć się wszystkich twardych fragmentów. Kroimy owoce w kostkę o boku niecałego centymetra, ale rozmiar może być też nieco inny. Aby jabłka nie ściemniały, skrapiamy je sokiem z cytryny i dokładnie mieszamy, aby kwaśny płyn dostał się w jak najwięcej miejsc. Jeśli tylko nim dysponujemy, używamy specjalnego spryskiwacza przeznaczonego do celów spożywczych. Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy jabłka i mieszamy. Dusimy na średnim ogniu przez około 10 minut, mieszając regularnie, aby masa równomiernie zmiękła i się zarumieniła. Dodajemy cynamon i cukier – jeśli uznamy, że jabłka wymagają dosłodzenia. Można z niego zrezygnować, ponieważ ciasto i beza będą słodkie. Jeśli chcemy, by nasza tradycyjna szarlotka z bezą zawierała również rodzynki, należy je wcześniej namoczyć w gorącej wodzie – dzięki temu staną się miękkie i smaczne, niemal jak naturalne żelki. Mieszamy raz jeszcze całość i zostawiamy na ogniu na kilka minut, po czym zdejmujemy z ognia do przestygnięcia.

Tradycyjna szarlotka z bezą – jak zrobić bezę?

Zanim przygotujemy białą piankę, która znajdzie się na wierzchu ciasta, wyjmujemy z lodówki ciasto i rozwałkowujemy je na podsypanym mąką blacie roboczym. Szklaną, okrągłą formę na ciasto (może być metalowa prostokątna o wymiarach 25x35 centymetrów) należy dokładnie nasmarować masłem i posypać bułką tartą, następnie przełożyć do niej rozwałkowane ciasto i lekko docisnąć je palcami do formy, na koniec odciąć nożem nadmiar ciasta. Do tak przygotowanego naczynia przekładamy masę jabłkową i wyrównujemy ją drewnianą łyżką. Tradycyjna szarlotka z bezą wymaga już tylko wykończenia białą chmurką. Schłodzone białka ubijamy mikserem, dodając stopniowo cukier w małych ilościach. Miksujemy, aż cukier się rozpuści, a białka będą dobrze ubite. Przekładamy delikatnie całość na jabłka i wyrównujemy powierzchnię drewnianą łyżką.

Tagi: