Nie lej na patelnię, to najgorszy tłuszcz do jajek. Będą paskudne i niezdrowe

Za dobre jajka sadzone technika przygotowania odpowiada bodaj bardziej niż sam produkt. Oto jak zrobić najlepsze możliwe jajka tego typu, doskonałe zarówno na śniadanie, jak i na obiad.
Najlepsze jajka sadzone
Idealne jajka sadzone, doskonałe zarówno na śniadanie, jak i w kompozycjach obiadowych, mają kilka cech. Pierwszą z nich jest oczywiście płynne żółtko. To nie tylko najpyszniejsza, lecz także najlepiej przyswajalna dla organizmu i najzdrowsza postać tej części jajka.
Białko zaś powinno być dobrze ścięte, a według wielu – wręcz chrupiące. Tak czy inaczej, celujemy w spieczone przynajmniej brzegi. W końcu gdybyśmy ich nie chcieli, sięgnęlibyśmy raczej po jajka w koszulkach.

Sposób na jajka sadzone
Jak więc zapewnić sobie idealne jajka sadzone? Ważne jest, by użyć właściwego tłuszczu, a następnie nie zapomnieć o ostrożności przy wybijaniu samych jajek. Czynność ta nie wydaje się pozornie trudna, jednak ma swoje haczyki.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Zacznijmy więc od tłuszczu. Bardzo często jajka przygotowujemy na olejach, które w dzisiejszej kuchni należą do najpopularniejszych produktów do smażenia. To jednak nie najlepszy, a czasem katastrofalny wybór.

Niezdrowe oleje do smażenia jajek
Wiele olejów, także tych zachwalanych jako najzdrowsze, jak tłoczona na zimno oliwa, olej z pestek dyni czy nawet słonecznikowy, zupełnie nie nadaje się do smażenia. Palą się praktycznie od razu, a ich najważniejsze dla naszej diety składniki zmieniają w swoje rakotwórcze przeciwieństwo.
Nieco lepiej jest z olejem rzepakowym, jednak także i on pozwala na niezbyt wysoką temperaturę. Podobnie jest z masłem extra, którego białka palą się już w niskiej temperaturze. Do smażenia jajek sadzonych należy więc użyć masła klarowanego. Daje ono odpowiednio śmietankowy posmak przy wysokiej temperaturze obróbki. W to miejsce można też użyć smalcu albo frytury, jednak te eliminujemy ze względu na smak.

Jak wybić jajko na sadzone
Aby przygotować doskonałe jajka sadzone, należy już tylko na dobrze rozgrzane masło klarowane odpowiednio wybić jajo. Często rozwalamy skorupkę, uderzając nią o brzeg naczynia. Choć to wbrew intuicji, powinniśmy jednak uderzać nim o płaską powierzchnię. W ten sposób siła uderzenia rozłoży się na większą powierzchnię i zwiększy prawdopodobieństwo, że żółtko pozostanie nienaruszone.
Jajko najlepiej jest wybić do małej miseczki, a z niego wylewać na patelnię. Kiedyś robiliśmy to, by ustrzec się przed dodawaniem zepsutego jaja bezpośrednio do potrawy. Dziś ryzyko to jest dość małe. Jednak taka metoda pozwala bardziej foremnie wylać jajko na patelnię. W ten sposób osiągniemy najlepszy efekt, serwując jajko na talerzu.
Wypróbuj też przepisy na doskonały kapuśniak i bezmięsny gulasz.






































