Bez nich żurek nie istnieje. Te dwa dodatki są ważniejsze nawet od białej kiełbasy
Nie samą kiełbasą żurek stoi. By przyrządzić idealny, musimy pamiętać o odpowiednim doprawieniu. Kilka składników wygotuje się i wypełni zupę smakiem, którego tak bardzo poszukujemy.
Żurek w polskiej kuchni
Choć debiutował skromnie, jako postne i ubogie danie, żurek urósł w potęgę i chwałę, zajmując ważne miejsce na naszych świątecznych stołach. Nic dziwnego. Ta pyszna i zdrowa zupa, przyrządzona właściwie, jest niezwykłą mieszanką bardzo bogatych smaków.
Wynika to przede wszystkim z bilansu kwasowości i umami. Odpowiadają za nie dwa podstawowe składniki żuru, czyli kiełbasa i zakwas żytni . Ten ostatni warto przygotować samodzielnie, choć w sprzedaży można znaleźć naprawdę dobrej jakości bazy do żurku.
Nie samym zakwasem żurek żyje
Jednak kiełbasa i zakwas to nie wszystko. By wypełnić zupę odpowiednim aromatem, należy dodać do niej jeszcze kilka składników. Pierwszym z nich, którego w żurku (prawie) nigdy dość, jest czosnek . Gwiazdy kulinariów, w tym Robert Makłowicz , czasem przypominają o tym niezwykle istotnym składniku.
Drugą, pewnie nawet częściej pomijaną składową dobrego barszczu białego są grzyby . Dodatek choćby dwóch ususzonych kapeluszy napełni żur dodatkowym smakiem. Na końcu pamiętajmy też o przyprawieniu zupy odrobiną chrzanu .
Składniki
- ½ kg białej kiełbasy
- ½ kg wędzonych żeberek
- 300-400 g wędzonej kiełbasy
- 1 l zakwasu na żurek
- 4-5 ząbków czosnku
- 30 g tartego chrzanu
- 4-5 kapeluszy suszonych grzybów
- Liście laurowe, ziele angielskie, majeranek
- Sól, pieprz
Żurek z czosnkiem i grzybami
Żeberka kroimy i zalewamy zimną wodą. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy gaz i gotujemy na niewielkim ogniu, pozbywając się szumów. Po wyszumowaniu dodajemy liście laurowe i ziele angielskie, a także pokruszone grzyby. Gotujemy przez 40 minut .
Do wywaru dodajemy białą kiełbasę. Wędzoną dorzucamy także, po pokrojeniu w plastry. Solimy i dodajemy czosnek rozgnieciony płazem noża. Gotujemy przez kolejne 20 minut.
Z żurku wyjmujemy białą kiełbasę, obieramy i kroimy w plasterki . Następnie dorzucamy ją z powrotem do wywaru. Dodajemy do smaku zakwasu. Zupę przyprawiamy chrzanem, solą, pieprzem i majerankiem i gotujemy kolejne 10 minut.
Wypróbuj też przepisy na węgierską fasolkę i wschodnią zupę ogórkową .