Biorę truskawki, rabarbar i szybciutko robię kruche ciasto z kruszonką. Tak smakuje tylko w maju
Ta tarta z kruszonką łączy w sobie charakterystyczny, cierpki smak rabarbaru ze słodyczą truskawek. W tym krótkim, majowym momencie, kiedy truskawki są już słodkie, a rabarbar jeszcze młody, należy cieszyć się takimi połączeniami jak najczęściej.
Tarta rabarbarowo-truskawkowa
W maju polskie truskawki tanieją z dnia na dzień, stają się też coraz słodsze. Na straganach pojawia się też rabarbar. Oba produkty będą obecne i dojrzałe jeszcze przez chwilę, ale rabarbar, który skończy się już w czerwcu, będzie występować w sklepach w wersji twardszej i nieco łykowatej. Jedzmy go więc, póki jeszcze młody – najlepiej w postaci takiego ciasta pod kruszonką na kruchym spodzie.
Połączenie tych dwóch owoców (z których jeden jest, technicznie rzecz biorąc, warzywem) pozwala obu ich smakom doskonale się uzupełnić. Taka tarta doskonale smakuje na zimno, ale warto podawać ją od razu, na ciepło, najlepiej z kulką lodów waniliowych albo waniliowym sosem.
Ciasto z młodego rabarbaru
Choć w maju, kiedy jest najlepsza pora na przygotowanie takiego ciasta, rabarbar jest jeszcze młody, warto zawsze sprawdzić, czy nie jest nieco łykowaty i czy nie należy go nieco obrać. Zwracajmy też uwagę, jak bardzo słodkie są truskawki i w związku z tym, jak wiele dosłodzenia cukrem potrzebuje taka kompozycja.
Składniki
- 300 g łodyg rabarbaru
- 250 g truskawek
- 380 g mąki pszennej
- 250 g masła
- 170 g cukru pudru
- 2 jajka
- Cukier do owoców – ok. 3 łyżek, do smaku
Rabarbar i truskawki na kruchym spodzie
Przygotowujemy spód z kruchego ciasta. 280 g mąki, jajka, 70 g cukru pudru i ¾ kostki (150 g) masła wyrabiamy, siekając na stolnicy lub pomagając sobie robotem. Wyrabiamy ciasto na gładką masę i wkładamy na 30 minut do lodówki. Po wyjęciu wyklejamy nim formę do tarty i nakłuwamy widelcem. Na czas przygotowania kolejnych składników może jeszcze raz trafić do lodówki.
Kruszonkę przygotowujemy, mieszając po 100 g cukru pudru, masła i mąki. Wyrabiamy rękami i odkładamy do lodówki do schłodzenia. Rabarbar siekamy w niezbyt grube, kilkumilimetrowe plasterki. Układamy je na kruchym spodzie i posypujemy cukrem. Na wierzchu układamy truskawki pokrojone w plasterki. Młode, jeszcze mało słodkie truskawki można dodatkowo posypać cukrem.
Przygotowane ciasto posypujemy kruszonką i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Pieczemy przez ok. godzinę. Podajemy z lekko posłodzonym jogurtem, sosem waniliowym lub kulką lodów.
Wypróbuj też przepisy na proste ciasto bez pieczenia i zapiekankę kalafiorową.