Smakosze.pl
restauracja

pixabay/webandi

Wyższe ceny w restauracjach po lockdownie

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Po pół roku zamknięcia w końcu otwiera się polska gastronomia. W połowie maja będziemy mogli skorzystać z ogródków, a pod koniec zjeść obiad wewnątrz naszych ulubionych kawiarni i restauracji. Niestety, okazuje się, że ceny w lokalach mogą wzrosnąć nawet o 20% w stosunku do tych sprzed lockdownu.

Polska gastronomia powoli się otwiera, ale właścicielom restauracji daleko jest do entuzjazmu. Niestety, ceny w lokalach mogą być nawet o 20 procent wyższe w stosunku do tych sprzed lockdownu. Czy klienci dalej będą ich licznie odwiedzać?

Wielkie odliczanie

Już w połowie maja mają ruszyć restauracyjne ogródki. Właściciele lokali zacierają ręce. Liczą na to, że po tak długim okresie zamrożenia znów licznie pojawią się w nich klienci, którzy po prostu stęsknili się za taką formą spędzania wolnego czasu.

Niestety, ceny w kartach lokali będą wyższe nawet o około 20 %. Dzieje się tak, ponieważ w górę poszły ceny popularnych produktów spożywczych. Więcej o drożyźnie w sklepach spożywczych pisaliśmy w tym artykule.

Właściciele lokali mają jednak nadzieję, że klienci mimo wszystko wspomogą swoje ulubione lokale. Do wyższych cen w restauracjach przyczyniają się również wyższe koszty paliwa, pracy oraz nawozów i środków ochrony roślin. Nie jest to jedyny problem, spędza sen z powiek restauratorów.

Problemy restauratorów

Początkowo lokale gastronomiczne miały być zamknięte jedynie na 14 dni, ale ten stan niestety wydłużył się do ponad sześciu miesięcy. Właściciele restauracji nie ukrywają, że martwią się o swoje źródło dochodów.

Dodatkowym problemem jest brak rąk do pracy. Wielu lokalom nie udało się jeszcze pozyskać pracowników. Mnóstwo osób nieufnie podchodzi do planów rządu i po prostu boi się kolejnych ewentualnych lockdownów.

W niektórych miastach gastronomię wspiera lokalny samorząd. Przykładowo w Warszawie właściciele lokali gastronomicznych mogą liczyć nawet na mniejsze o 75% opłaty niż w 2020 roku. Jest to jednak kropla w morzu ogromnych potrzeb.

Będziemy na bieżąco informować o sytuacji w branży gastronomicznej. Mamy nadzieję, że jak najszybciej złapie ona przysłowiowy "wiatr w żagle". 

Tematem, który interesuje wielu restauratorów jest również tzw. bon gastronomiczny. Więcej na jego temat pisaliśmy w tym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money/ gazeta pl

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefinedundefined

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Polacy w restauracji

Restauracje

Największe grzechy Polaków w restauracjach

Czytaj więcej >
Okropne zachowanie kelnera

Restauracje

Okrutne zachowania kelnera w restauracji

Czytaj więcej >
Nastolatek nie spodziewał się ataku

Restauracje

Nagły atak ptaka na jedzącego nastolatka

Czytaj więcej >
Kelnerka uratowała dziecko

Restauracje

Bohaterskie zachowanie kelnerki w restauracji

Czytaj więcej >

Restauracje

Szef kuchni trafił na wyjątkowego homara

Czytaj więcej >

Restauracje

Niezwykła sytuacja w restauracji

Czytaj więcej >