Chłopski garnek
Przed Wami chłopski garnek – potrawa, którą zna chyba każdy. Jest to danie, które syci na bardzo długo, a najlepiej przygotowywać ją w sezonie na młode warzywa. Doskonale sprawdza się również zimą, kiedy zużywamy więcej kalorii na ogrzanie organizmu. Ta potrawa to niewątpliwa bomba smaków i aromatów. Znalazło się w nim mnóstwo warzyw i mięsa, a do tego sporo przypraw. Zachęcającego koloru nadaje mu pomidor, a w jakiej postaci go użyjesz, zależy tylko od Ciebie.
Chłopski garnek jest idealny, gdy w lodówce mamy sporo resztek, z którymi nie do końca wiadomo co zrobić – końcówka kiełbasy, kawałek boczku, mało jędrne marchewki czy papryka – do tego dania wykorzystać wszystkie resztki! Możesz śmiało dorzucić też kapustę kiszoną lub świeżą, fasolę, kukurydzę… cokolwiek tylko chcesz.
Poniższy przepis możesz odtworzyć w całości lub potraktować go jako inspirację, dodając do garnka co tylko przyjdzie Ci do głowy. Warto też poeksperymentować z zieleniną – dodać pietruszki albo lubczyku.
Gotowi? No to do dzieła!
Składniki na chłopski garnek, około 2 kg:
-
380 ml bulionu mięsnego, ewentualnie wody
-
300 g kiełbasy śląskiej lub podwawelskiej
-
300 g wędzonego boczku
-
400 g ziemniaków, najlepiej polskich, młodych
-
250 g marchewki (2 szt. średniej wielkości)
-
250 g białej cebuli (2 szt. średniej wielkości), opcjonalnie pora
-
200 g czerwonej lub żółtej papryki (1 szt.)
-
60 g koncentratu pomidorowego (3 łyżki)
-
4 ząbki czosnku
-
4 łyżki oleju do smażenia
-
przyprawy i zioła: łyżeczka słodkiej papryki, po pół łyżeczki soli oraz majeranku, świeżo zmielony czarny pieprz
-
opcjonalnie: kapusta kiszona, fasola z puszki, cukinia, pieczarki, ogółem to, co zalega w lodówce, łyżeczka ostrej papryki, pół łyżeczki papryki wędzonej.
Sposób przygotowania chłopskiego garnka:
Przygotuj garnek o pojemności minimum 3 l – tylko on będzie Ci potrzebny przez cały proces gotowania potrawy.
Cebulę i czosnek obierz i umyj, a następnie rozdrobnij (cebulę posiekaj na małą kostkę, a czosnek przeciśnij przez praskę). W garnku rozgrzej 4 łyżki oleju, a następnie zmniejsz ogień i wrzuć przygotowane warzywa. Możesz rozpocząć od cebuli, a gdy ta nabierze koloru dorzuć czosnek, żeby się nie przypalił. Całość smaż przez kilka minut.
W międzyczasie przekrój kiełbasy wzdłuż, a później na półplasterki oraz potnij na cieknie paski boczek bez skóry. Wrzuć do garnka, wysmaż cały tłuszcz, doprowadzając do zarumienienia mięsa. Mieszaj regularnie. Powinno zająć to około 20 minut.
(Jeżeli boczek jest bardzo tłusty możesz zacząć przygotowywać danie właśnie od niego – włóż do rozgrzanego i suchego garnka, na niewielkim ogniu wytop tłuszcz, dołóż cebulę, czosnek i kiełbasę. W razie potrzeby na którymś etapie możesz dodać trochę oliwy, aby nic się nie przypaliło).
Jeżeli używasz kiszonej kapusty, posiekaj ją i przepłucz, a następnie wrzuć do garnka. Podobnie z pieczarkami – to dobry moment, aby pokroić je na ćwiartki i dodać do garnka.
Następnie wlej bulion lub wodę, zamieszaj i zostaw na małym ogniu, aby całość powoli się podgrzewała.
Umyj i osusz pozostałe warzywa. Jeśli korzystasz z młodych ziemniaczków to porządnie je wyszoruj i nie obieraj tylko pokrój w dużą kostkę. Marchewkę obierz i potnij na małe kawałki (w plasterki lub kostkę), z papryki wytnij gniazdo nasienne i również pokrój ją w kostkę, następnie razem z ziemniakami i marchewką wrzuć do garnka. Jeśli jej używasz dołóż też fasolę i pokrojoną w półplasterki cukinię.
Dodaj przyprawy i wymieszaj składniki. Przykryj garnek i gotuj na małej mocy palnika przez około 20 minut, do momentu, aż wszystkie warzywa będą miękkie. W razie potrzeby wydłuż czas duszenia.
Kolejnym krokiem będzie nadanie potrawie koloru. Włóż do środka 3 łyżki koncentratu pomidorowego. Możesz użyć też passaty, pomidorów z puszki lub świeżych (sparzonych i rozdrobnionych), jeżeli takie zalegają Ci w lodówce.
Zamieszaj w garnku i doprowadź do ponownego zagotowania. Posmakuj i ewentualnie dopraw według własnych preferencji.
Chłopski garnek jest gotowy. Najlepiej smakuje podawany ze świeżym pieczywem z odrobiną masła.