Czym jest biały nalot na czekoladzie?
Czekolada kupowana jest przez nas regularnie, lecz czasem się zdarza, że po przyjściu ze sklepu chowamy ją do szafki i zapominamy. Po dłuższym czasie pojawia się na jej powierzchni biały nalot, który przez niektórych identyfikowany jest jako pleśń. Tak naprawdę jest to tłuszcz, który wytopił się z wnętrza tabliczki i zestalił na wierzchu. Taka czekolada nie traci w żadnym stopniu swoich właściwości.
Czekolada to jeden z najczęściej jedzonych słodyczy. Jej kremowa konsystencja i wspaniały smak sprawiają, że na całym świecie ma ogromne tłumy fanów. Niektórych może jednak niepokoić białawy nalot, który pojawia się na niej po dłuższym przechowywaniu.
Na temat tego nalotu powstało wiele teorii, które mają wyjaśniać jego pochodzenie. Niestety większość z nich jest błędna, ponieważ nalot nie jest żadną pleśnią ani pozostałościami po bakteriach. Co więcej, spożycie takiej czekolady nie jest groźne - jedyne na co może wpłynąć to poczucie estetyki, bowiem nie wygląda już tak pięknie, jak wcześniej.
Biały nalot na czekoladzie to tłuszcz
W skład czekolady wchodzi głównie miazga kakaowa oraz tłuszcz kakaowy - dodatkowo dodaje się do niej różne słodziki, a także mleko w proszku, jeśli przygotowuje się czekoladę mleczną. To właśnie tłuszcz kakaowy odpowiada za pojawianie się białego nalotu na wierzchu czekolady. Pod wpływem temperatury tłuszcz w czekoladzie roztapia się, a po ochłodzeniu zestala na tabliczce czekolady.
- Ten biały nalot to wykrystalizowany na powierzchni czekolady tłuszcz - często obserwowany podczas przechowywania tabliczki lub gdy ulegnie rozpuszczeniu i ponownemu zestaleniu - tłumaczy dla portalu zywienie.abczdrowie dr Krystyna Pogoń, dietetyk i technolog żywienia.
Taki efekt widoczny na pysznym smakołyku nie ma wpływu na jego jakość, nie są toksyczne, a także nie doprowadzają do zatrucia pokarmowego po spożyciu. Nie każdy jednak może chcieć zjeść taką czekoladę, ponieważ nalot nie wygląda zbyt okazale.
Czy jedzenie przeterminowanej czekolady jest niewskazane?
Belgijska Agencja do spraw Żywności wydała swojego czasu specjalny komunikat, w którym oznajmiła, które produkty spożywcze można jeść pomimo przekroczenia daty ważności do spożycia. Jednym z nich była czekolada - trzeba jednak spełnić jeden ważny warunek.
Czekolada nie może być bowiem przeterminowana powyżej dwóch miesięcy. Do tego czasu zjedzenie takiej tabliczki nie powinno negatywnie wpłynąć na zdrowie. Słodycz należy oczywiście przechowywać w odpowiednich warunkach, czyli zacienionym, stosunkowo chłodnym i suchym miejscu.
- C hoć spożywanie pokarmów po upływie terminu przydatności do spożycia nie jest zalecane, nie sądzę, aby spożycie tej czekolady mogło się negatywnie odbić na zdrowiu - uważa dr Krystyna Pogoń.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego sernik pęka podczas pieczenia i jak tego uniknąć. Ten tekst wyjawia prosty przepis na domową chałkę.
Źródło: canva/Изображения пользователя artem
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: zywienie.abczdrowie.pl Zapraszamy na nasz Instagram