Dlaczego bigos wychodzi gorzki? Niestety wszystko przez nagminny błąd
Tradycyjny bigos wymaga poświęcenia mu odpowiedniego czasu oraz uwagi. Niestety zdarza się, że po wielu godzinach gotowania otrzymujemy danie z nieprzyjemnym gorzkim posmakiem. Winna temu wszystkiemu jest nieodpowiednio przygotowana kapusta. Dowiedz się więcej na ten temat.
Bigos, według klasycznego przepisu, przygotowuje się z połączenia kapusty kiszonej oraz słodkiej. Obie postacie warzywa wymagają właściwego potraktowania, aby danie zrobione z ich udziałem miało odpowiedni smak. Poniżej przedstawiamy szczegóły w kwestii przygotowania bigosu.
Jak przygotować kapustę do bigosu?
Właściwe przygotowanie słodkiej kapusty do bigosu ma niebanalne znaczenie . Nie powinno dodawać się surowego warzywa . Po poszatkowaniu kapustę należy posolić i odstawić, aż wypuści soki . W trakcie tego procesu z warzywa ulatniają się olejki eteryczne odpowiedzialne za gorzki smak .
Kapusta kiszona do bigosu także wymaga odpowiedniego potraktowania . Znanym od lat sposobem jest przepłukanie jej na sicie pod bieżącą wodą . Taki zabieg nie tylko pozbawia warzywo goryczki , ale usuwa też nadmiar kwaśnego soku .
Poza samą kapustą, warto w bigosie zwrócić uwagę na jeszcze 2 kwestie . Winowajcą gorzkiego smaku potrawy mogą okazać się też inne składniki . Jednym z nich jest nadmiar ziela angielskiego . Zbyt duża jego ilość skutecznie zepsuje smak bigosu .
Grzyby dodawane do bigosu wymagają starannego namoczenia . W przeciwnym razie spowodują pojawienie się gorzkiej nuty w potrawie. Składnik ten namaczaj przez przynajmniej 6-7 godzin , w międzyczasie wymieniając kilkukrotnie wodę .
Jak uratować gorzki bigos?
Jeśli mimo najszczerszych chęci Twój bigos wyszedł gorzki, jest dla niego ratunek . Na szczęście nie musisz całego garnka spisywać na straty . Poniżej znajdziesz sposoby na uratowanie bigosu .
Gorzki smak najłatwiej zniwelować czymś słodkim . W przypadku bigosu pasujące słodkie dodatki to rodzynki, miód lub suszone śliwki . Wystarczy dodać je do potrawy i starannie wymieszać całość .
Kwaśne nuty także skutecznie zniwelują goryczkę . Starte jabłko lub dodatek wina nie tylko poprawi, ale wręcz wzbogaci smak bigosu . To bardzo prosta i skuteczna metoda .
Jeśli Twój bigos wyszedł gorzki, ale nie chcesz dodatkowo go doprawiać , mamy na to radę. Potrawę spróbuj przemrozić . Proces zamrażania znacząco wpływa na smak jedzenia . Po rozmrożeniu gorzka nuta powinna być dużo słabiej wyczuwalna . Babciny bigos z prawdziwego zdarzenia znajdziesz w tym przepisie . Dla osób zabieganych Karol Okrasa przygotował patent na bigos ekspresowy .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Jak zrobić domowy jogurt? Banalny sposób ucieszy wielbicieli mlecznego produktu. Nie będą przepłacać
-
Dosyp łyżkę popularnego składnika, a naleśniki będą zdrowsze niż zwykle. Wszyscy je pokochają
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama