Smakosze.pl Przepisy Dlatego szarlotka wychodzi za mokra. Unikaj tego błędu
Fot. YouTube/Szefowa Kuchni

Dlatego szarlotka wychodzi za mokra. Unikaj tego błędu

6 października 2024

Jest kilka sekretów idealnego przepisu na szarlotkę. Niektórzy wciąż jednak popełniają błąd kardynalny. Chodzi o użycie składnika, który powinien już odejść w zapomnienie.

Szarlotka na maśle

Klasyczna polska szarlotka ma wiele obliczy, ale chyba najczęściej spotykanym jest masa jabłkowa na kruchym lub półkruchym cieście i pod kruszonką . Trudno się dziwić, że często sięgamy po to ciasto. Jest w końcu nie tylko pyszne, lecz także dość łatwe – jak na pyszne ciasto – w przygotowaniu. Warto przestrzegać kilku zasad, by nie wyszło zbyt wilgotne.

Niektóre z nich są oczywiste. Czasem podczas duszenia jabłek zostawimy w masie za dużo wody. Może się też zdarzyć, że za mocno rozwałkujemy kruchy spód. Nic jednak nie naprawi ciasta, jeśli przygotowując je sięgniemy po margarynę zamiast masła .

szarlotka z lodami

Weź do ręki i wsyp do przypalonego garnka. Usuniesz spalenizne w 15 minut

Żadnej margaryny w szarlotce

Margaryna , czyli utwardzony tłuszcz roślinny, swoją popularność zawdzięcza m.in. PRL-owskim niedoborom. Wiele dzisiejszych smarowideł na bazie olejów roślinnych jest wskazanych przez dietetyków czy kardiologów. Produkt ten jednak nie zachowuje się podczas pieczenia tak, jak byśmy tego oczekiwali. W efekcie kruche ciasto wychodzi miękkie i lepkie.

Składniki

  • 1 kg jabłek
  • 350 g mąki
  • 200 g (1 kostka) masła
  • 60 g cukru pudru + do posypania
  • 30 g cukru
  • 2 żółtka i 1 białko jajka
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 30 ml soku z cytryny
  • 1 łyżeczka cynamonu

Szarlotka na kruchym cieście

Mąkę, proszek do pieczenia i cukier puder przesiewamy do miski. Dodajemy pokrojone w kostkę zimne masło. Wyrabiamy na kruszonkę.

Do miski dodajemy białko i żółtka i wyrabiamy szybko gładkie, sprężyste ciasto . Owijamy je folią spożywczą i odkładamy na godzinę do lodówki lub na 20 minut do zamrażarki. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.

Jabłka obieramy, wykrawamy ogryzki i wrzucamy do rondelka. Zasypujemy cukrem i powoli dusimy. Dodajemy mąkę ziemniaczaną i cynamon. Podsmażamy, aż jabłka zamienią się w owocową masę.

Formę do pieczenia wysmarowujemy masłem. Z ciasta odkrawamy ok. ⅔, wałkujemy i wykładamy jako spód ciasta. Nakłuwamy je widelcem w kilku miejscach i podpiekamy przez ok. 15-20 minut .

Na podpieczony spód wykładamy masę jabłkową. Wyrównujemy, a na wierzch ścieramy pozostałą część ciasta na tarce o grubych okach. Pieczemy przez ok. 40-45 minut, po czym studzimy i posypujemy cukrem pudrem.

Wypróbuj też przepisy na ciasto marchewkowe i rosół Magdy Gessler .

szarlotka z kruszonką

Biorę szynkę i ser i zawijam w ciasto francuskie. Taka kolacja jest hitem w moim domu
Ciasto na naleśniki bez dużej ilości mąki. Wychodzi milion razy lepiej
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy