Doskonały patent Kuronia na chłodnik litewski. Smak wiosny
Botwinka właśnie pojawiła się na warzywnych straganach. Ten wspaniały wiosenny produkt z łatwością zamienicie w orzeźwiający chłodnik litewski. Przyrządzony według receptury Jakuba Kuronia specjał zachwyci was bogactwem smaku i przyjemnie chrupiącym wnętrzem. Koniecznie spróbujcie.
Botwinkę stanowią pyszne młode liście i drobniutkie buraczki. Warzywo jest bardzo zdrowe i zdecydowanie warto skorzystać z okazji, by cieszyć się nim w sezonie. Możemy z niej przygotować zarówno oryginalne placki z dodatkiem cukini i, jak i tradycyjną, niezwykle smaczną zupę — chłodnik litewski.
Przepis na wyśmienity chłodnik litewski Jakuba Kuronia
Składniki:
-
1 pęczek botwinki
-
1 pęczek rzodkiewki
-
2-3 ogórki
-
pół pęczka koperku
-
1 pęczek szczypiorku
-
400 g jogurtu naturalnego gęstego
-
400 g kefiru
-
500 g maślanki
-
200 ml wody
-
2 łyżki soku z cytryny
-
sól, pieprz i cukier w ilości do smaku
Przygotowanie:
Botwinę płuczemy i szatkujemy ją. Ogórki i rzodkiewki myjemy, a następnie ścieramy je na tarce o większych oczkach. Koperek oraz szczypiorek płuczemy i siekamy. Do garnka wlewamy wodę, wrzucamy botwinkę i wsypujemy po łyżeczce cukru oraz soli.
Kiedy woda zawrze, przykrywamy naczynie i podgrzewamy zawartość przez 3 minuty. Następnie botwinkę przenosimy do osobnego naczynia i odstawiamy ją do ostudzenia. Ogórki posypujemy odrobiną soli, mieszamy i pozostawiamy je z przyprawą przez 10 minut.
Dzięki temu puszczą wodę i zmiękną. Odsączamy je z nadmiaru płynu. Do chłodnej botwinki dodajemy nabiał, a więc jogurt, maślankę oraz kefir. Mieszamy, a następnie łączymy ją z ogórkiem, rzodkiewką, koperkiem i szczypiorkiem.
Doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, pieprzem, solą oraz cukrem. Podajemy z ugotowanymi na twardo, podzielonymi na ćwiartki jajkami lub z drobno krojonymi ziemniakami z wody.
Źródło zdjęcia: canva/Maria_Lapina
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Prosty przepis na dżem z rabarbaru. Takiego nie znajdziesz na sklepowych półkach
-
Rosół powinno się gotować pod przykryciem, czy bez? Drobny szczegół ma znaczenie
Źródło: kuron