Smakosze.pl
wazne2-1619762733-1620367395-1620999855

Canva (Daria Shevtsova)

Fatalne konsekwencje wypicia wody ze szklanki, w której stały konwalie

17 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Lekarze ostrzegają przed roślinami, które wyglądają niepozornie, lecz mogą zdziałać ogromne spustoszenie w naszym organizmie, gdy przez przypadek lub bez świadomości fatalnych konsekwencji, je spożyjemy. Przekonała się o tym 16-letnia dziewczyna, która po wypiciu pozornie zwykłej wody, wylądowała na oddziale ratunkowym Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Okazało się, że w szklance, z której piła, wcześniej stały konwalie.

Wakacje to okres, w którym szczególnie powinniśmy uważać na to, co jemy. Przez wysokie temperatury, produkty szybciej się psują, więc jeśli trzymamy je w nieodpowiednim miejscu, łatwo o zatrucie. Dodatkowo w tym czasie często decydujemy się na zbiór wszelkich ziół, choć nie zawsze jesteśmy w stanie nawet poprawie określić ich nazwę.

Szczególnie uważać trzeba na to, co w tym czasie spożywają dzieci, które często na wszelkich spacerach w lesie próbują dzikich przysmaków. Jak informują pracownicy z oddziału ratunkowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, co roku w tym czasie trafia do nich grom małych pacjentów z objawami zatrucia spowodowanymi przez toksyczne substancje zawarte w popularnych roślinach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Dlaczego nastolatka wylądowała w szpitalu?

Historia 16-letniej pacjentki Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, którą opisała Gazeta Wyborcza, jest o tyle niecodzienna, że dziewczyna nie próbowała żadnych nietypowych roślin czy postaw. Wypiła jedynie szklankę wody. Nie wiedziała jednak, co wcześniej się w niej znajdowało.

Okazało się, że niczego nieświadoma nastolatka wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały popularne kwiaty – konwalie. Spowodowało to u niej poważne zaburzenia rytmu serca. Dziewczyna musiała pozostać przez kilka dni w szpitalu.

Kopia Bez tytułu (2)

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego konwalie są groźne dla zdrowia?

Okazuje się, ze tak często zbierane przez nas na spacerach konwalie zawierają glikozydy. Ich spożycie, zwłaszcza przez dzieci, prowadzi do problemów kardiologicznych i pokarmowych. Duże stężenie glikozydów może nawet doprowadzić do śmierci.

Naukowcy zidentyfikowali aż 40 glikozydów zawartych w konwalii majowej. Związki te stanowią naturalną ochronę konwalii przed wyjadaniem jej nasion przez zwierzęta. Co ciekawe, glikozydy są toksyczne dla wszystkich kręgowców oprócz lisów.

Do zatrucia konwalią może dojść wskutek spożycia dowolnej części rośliny, czy tak jak w przypadku 16-latki, nawet wypicia wody, w której stały. Należy więc bardzo uważać, na te popularne kwiaty.

konwalie

konwalie

Źródło: Canva (Oleg_0, Getty Images)

Jakie są objawy zatrucia konwaliami?

Lista objawów, jakie można zaobserwować po zjedzeniu konwalii, jest długa, ale do najważniejszych należy zaliczyć: ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, osłabienie i senność lub pobudzenie.

Pojawiają się też problemy ze wzrokiem – zaburzenia widzenia, zamazany obraz, aureola biała, żółta lub zielona wokół przedmiotów. Towarzyszy temu ból głowy, czy tak jak w przypadku nastolatki – nieregularny rytm i zwolnienie akcji serca. Może pojawić się też wysypka.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gazeta Wyborcza, Kobieta Onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >