Produkty, które mają negatywny skutek na ludzki organizm
SarapulSar38, Getty Images

Produkty, które mogą wywoływać zatrucie pokarmowe

W sklepach dostępne jest wiele produktów spożywczych, które uznawane są za zupełnie niegroźne. Niestety niektóre z nich po zjedzeniu w dużych ilościach lub o nieodpowiednim czasie, mogą wywoływać problemy z układem pokarmowym. Dlatego warto ograniczać konserwy, rabarbar czy morele.

Produkty, które każdy z nas może kupić w sklepach spożywczych, są głęboko przebadane przez najróżniejsze podmioty - dzięki temu jedzenie jest bezpieczne, a ewentualne zagrożenia są dobrze opisane. Niestety nie o każdych mówi się głośno.

Kilka towarów, które nierzadko uznawane są za luksusowe i premium, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, a w ekstremalnych przypadkach, nawet na życie człowieka. Poniżej wyjaśniamy których owoców, warzyw i innych nie powinno spożywać się w dużych ilościach.

Produkty wywołujące przykre dolegliwości

Polacy bardzo lubią wszelkie konserwy. Jedzenie w puszkach ma bardzo długą datę przydatności do spożycia, wygodnie się je przechowuje i jest stosunkowo tanie. Stanowią doskonałe zapasy żywnościowe na ewentualne problemy z dostawami czy inne nieprzywidziane okoliczności.

Podczas produkcji puszek, wewnętrza część metalu pokrywana jest bisfenolem, tworzywem sztucznym, który opóźnia proces psucia. Substancja ta przenika do żywności, a jej nadmierne spożycie może doprowadzać do otyłości, cukrzycy, problemów z sercem, problemów z płodnością u mężczyzn czy zaburzeniami układu nerwowego. Konserwy z tego powodu powinny stanowić marginalny element diety.

Drożyzna w sklepach spożywczychDrożyzna w sklepach spożywczychCzytaj dalej

Konserwy

Źródło: iTle, Getty Images

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, zajrzyj do innych tekstów. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy recepturę na najlepszą wojskową grochówkę. W tym tekście zdradzamy przepis na inny deser - prostą szarlotkę, którą zrobisz w kilka minut.

Syrop z czarnego bzu i kukurydza

Owoce bzu zawierają witaminę A oraz C, zmniejszają ból, oczyszczają z toksyn i wzmacniają odporność. W przypadku, gdy syrop zostanie przyrządzony z niedojrzałego bzu, może on wywoływać nudności, wymioty, biegunkę i duszności. Dlatego tak ważna jest pasteryzacja, która degraduje szkodliwe toksyny.

Innym niepozornym produktem jest kukurydza. Świetne źródło węglowodanów i błonnika, może być zanieczyszczone aflatoksyną - toksyną wytwarzaną przez niektóre gatunki grzybów.

Małże i pasteryzowany nabiał

Małże stanowią luksusowy towar, który najczęściej podawany jest na wykwintnych kolacjach. W ich wnętrzu można znaleźć neurotoksynę o nazwie kwas domoikowy. Spożycie tej substancji wywołuje biegunkę i bóle brzucha, a po około 2 dniach pojawiają się objawy przypominające chorobę Alzheimera.

Według portalu zywienie.abczdrowie.pl mleko po poddaniu procesowi pasteryzacji zmienia swoją strukturę. Pasteryzacja niszczy enzymy, które pozwalają naszym ciałom wchłaniać cenne minerały. Zmianie ulegają również proporcje wapnia magnezu oraz fosforanu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: o2.pl; zywienie.abczdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł