Gdzie latem przechowywać jajka? Jak rozpoznać, że są nieświeże?
Trzymasz jajka na kuchennym blacie? Taki błąd może Cię sporo kosztować. Jajka mogą się bowiem zepsuć, a ty nabawić problemów żołądkowych. Sprawdź, gdzie latem należy przechowywać jajka, a także jak rozpoznać, że są nieświeże. Oto kilka przydatnych wskazówek,
Jajka w wielu domach są niezwykle ważnym produktem. Zwykle zjadamy je na śniadanie, nie obędą się też bez nich naleśniki i wiele ciast. Są nie tylko bardzo smaczne, ale też zdrowe. Oczywiście pod warunkiem, że są świeże.
Raczej rzadko się zdarza, żebyśmy kupili nieświeże jajka. Jednak możemy im poważnie zaszkodzić, nieodpowiednio je przechowując. Dlatego dziś powiemy wam, gdzie należy przechowywać jajka i po czym można rozpoznać, że jajko nie jest już świeże.
Gdzie najlepiej przechowywać jajka?
Wiele osób sugerując się faktem, że w sklepach jajka nie są trzymane w warunkach chłodniczych, tylko na zwykłych półkach, po zakupie pozostawia je na kuchennym blacie. A to duży błąd, bo jednak w sklepach jest utrzymywana stała temperatura, czego nie można powiedzieć o naszej kuchni. Zwłaszcza latem, gdy temperaturę w niej potrafi podnieść padające przez okno słońce.
Pamiętajcie więc, że jajka należy przechowywać w warunkach chłodniczych. Nie służy im już nawet temperatura pokojowa. W niej bowiem przyspiesza się proces starzenia się jajek i pogarszają się ich walory. W lodówce jajka można zaś trzymać nawet 4 tygodnie.
Gdy zaś macie w domu suche, ciemne i chłodne miejsce o temperaturze do 12 st. C, również możecie w nim trzymać jajka. Jednak czas ich przechowywania nie powinien być dłuższy niż 2 tygodnie.
Po czym poznać nieświeże jajka?
Z całą pewnością nie będziecie mieć problemu z rozpoznaniem zepsutego jajka. Cuchnie już nawet przed rozbiciem. Po rozbiciu skorupki wylewa się zaś z niego wodniste, ciemne białko i całość ma nieprzyjemną woń.
Po czym jednak poznać, że jajko nie jest już pierwszej świeżości? Najłatwiej zaobserwować to po jego wybiciu. Wtedy bowiem można zauważyć, że białko jest rzadkawe, a nie zwięzłe i galaretowate. Żółtko zaś nie koniecznie utrzymuje się w centrum białka. Co więcej, potrafi się rozlać i często ma przebarwienia.
Z naszego serwisu dowiesz się też, czym zastąpić jajka w wypiekach , a także, jak długo można przechowywać jajka ugotowane na twardo .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Nie wylewaj wody po ogórkach kiszonych. Dodaj ją do kaszy, efekty przejdą najśmielsze oczekiwania
-
Krokiety ziemniaczane do obiadu. Wygrywają z frytkami i ziemniakami z wody
-
Niezawodny przepis na marynowane kurki. Hit wśród przetworów