Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak długo można przechowywać jajka na twardo? Mało kto zdaje sobie sprawę

Jak długo można przechowywać jajka na twardo? Mało kto zdaje sobie sprawę

Jak długo można przechowywać jajka na twardo?
canva/MeaoFoto

Jajka ugotowane do świątecznych posiłków nie zawsze zostają od razu zjedzone. Na szczęście nadmiar możemy przechować w lodówce. Jeżeli nie obierzemy ich ze skorupki, będą zdatne do spożycia nawet po tygodniu. Trzeba jednak spełnić kilka dodatkowych warunków, by zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo. Sprawdźcie, jakich.

Jajka ugotowane na twardo pojawią się na niemalże każdym wielkanocnym stole. Ich przygotowanie nie jest czasochłonne, lecz i tak — z obawy przed tym, że ich zabraknie — zdarza nam się ugotować ich zbyt wiele. Co zrobić z nadmiarem? Jak go bezpiecznie przechować? Znamy odpowiedzi na te pytania.

Z obieraniem ugotowanych jaj nie warto się spieszyć

Najważniejszą zasadą, której należy się bezwzględnie trzymać, jest przechowywanie ugotowanych jajek w lodówce. Najlepiej włożyć je tam w skorupce. Wtedy będą zdatne do spożycia nawet po tygodniu.

Co zrobić, by były świeże aż tak długo? Okazuje się, że nic specjalnie skomplikowanego. Wystarczy po 2 godzinach od ugotowania umieścić kurzy specjał w hermetycznym pojemniku i przenieść go na wewnętrzną półkę lodówki. Oczywiście uprzednio trzeba go wystudzić.

Obrane z osłonki jaja bez ryzyka można zjeść maksymalnie po 48 godzinach. Podobny czas przydatności do spożycia ma specjał faszerowany. Jest on więc zatem znacznie krótszy i warto rozsądnie oszacować liczbę jaj, które będziemy w stanie zjeść na bieżąco.

Co jeszcze warto wiedzieć o przechowywaniu ugotowanych jaj?

Wkładając do lodówki jaja obrane, upewnijmy się, że w pojemniku pozostanie nieco wilgoci. Warto do niego włożyć delikatnie zwilżony ręcznik papierowy. Patent zapobiegnie wysychaniu wyrobu.

Choć mrożenie wydłuża trwałość wielu produktów spożywczych, nie sprawdzi się w przypadku jajek. Białko i żółtko w niskiej temperaturze stają się bardzo twarde. Co więcej, łatwo gromadzą wodę, przez co po rozmrożeniu utracą smak oraz konsystencję. Lepiej więc zaplanować ich konsumpcję, np. w postaci pasty jajecznej.

Z obieraniem ugotowanych jaj nie warto się spieszyć. W skorupce dłużej zachowają świeżość
Z obieraniem ugotowanych jaj nie warto się spieszyć. W skorupce dłużej zachowają świeżość

Źródło zdjęcia: canva/MeaoFoto

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: technologzywnosciradzi, beszamel.se