Jak dobrze doprawić wigilijny barszcz? Pieprz i sól nie wystarczą
Doprawiasz barszcz wigilijny wyłącznie solą i pieprzem? Postaw również na inne składniki, jak jabłko, czosnek, wywar grzybowy. Barszcz koniecznie dopraw octem jabłkowym, cukrem i domowym zakwasem buraczanym. Efekt zachwyci każdego smakosza.
Barszcz wigilijny przyrządzamy bez dodatku śmietany i ziemniaków. Wywar gotujemy na burakach i warzywach rosołowych. Do gotującego się barszczu warto dodać również kilka składników, które z pewnością mamy w domu. Rewelacyjnie podkręcą smak i aromat tradycyjnej potrawy.
Barszcz wigilijny przecedzamy i podajemy z domowymi uszkami lub pasztecikami. Gorąco polecam również tradycyjny kulebiak, czyli roladę z ciasta drożdżowego z farszem z kapusty i suszonych grzybów. Nie wylewamy wywaru po gotowaniu grzybów do farszu. Wywar doskonale podkreśli smak barszczu.
Czerwony barszcz wigilijny będzie miał o wiele lepszy smak, kiedy dodamy do niego domowy zakwas buraczany. Zakwas musi fermentować przez kilka tygodni, jednak jest prosty sposób na przyspieszenie tego procesu. Zakwas będzie gotowy w 4-5 dni. Poniżej znajdziesz szybką recepturę.
Jak dobrze doprawić barszcz wigilijny? Kilka składników wzmocni jego smak
Barszcz wigilijny podajemy z uszkami, pasztecikami lub kulebiakiem. W każdej potrawie znajdują się suszone grzyby. Barszcz czerwony będzie o wiele smaczniejszy, kiedy dodasz do niego szklankę wody z gotowania grzybów. Wywar grzybowy doskonale podkręci smak zupy.
Wywar dodaj do barszczu pod sam koniec gotowania, razem z zakwasem. Do gotującego się barszczu dodaj również liście laurowe, ziele angielskie, kilka ząbków czosnku oraz kwaśne jabłko. Wszystkie składniki włóż do garnka razem z burakami i włoszczyzną.
Gotowy barszcz wigilijny dopraw również niewielką ilością octu jabłkowego. Możesz dosypać też odrobinę cukru. Dopiero wtedy barszcz dopraw do smaku solą i pieprzem.
Do barszczu koniecznie dodaj też zakwas buraczany. Będzie gotowy po 4-5 dniach
Zakwas buraczany możesz kupić w każdym sklepie. Zawsze zwracaj uwagę jednak na jego skład - im krótsza lista i mniej konserwantów, tym lepiej. Zakwas możesz przygotować również samodzielnie, będzie gotowy po 4-5 dniach.
3 średnie buraki pokrój i przełóż do słoika. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, 4-5 ząbków czosnku. Na górę połóż kromkę razowego chleba. Całość zalej 350 ml letniej wody wymieszanej z łyżeczką soli kamiennej. Słoik zakręć i odstaw w suche, ciemne miejsce.
Do barszczu przygotuj uszka, paszteciki z ciasta francuskiego lub tradycyjny kulebiak . Cała rodzina będzie zachwycona.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Dodaj 2 łyżki do sałatki jarzynowej. Wyrazisty składnik nada świątecznemu przysmakowi pikanterii
-
Kapusta z grzybami wyszła za kwaśna? 1 składnik doskonale zneutralizuje jej smak
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama