Jak pozbyć się wosku i pestycydów z cytryn? Ten prosty patent jest hitem
Cytryny i inne cytrusy powinniśmy myć nie tylko pod bieżącą wodą. Na ich skórkach znajdują się bardzo szkodliwe pestycydy i wosk. Owoce wystarczy jednak namoczyć w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Po 15 minutach po chemii nie pozostanie żaden ślad.
Pestycydy i wosk na cytrynach są niebezpieczne dla zdrowia
Pestycydy do substancje chemiczne, którymi pryska się owoce, aby uchronić zbiory przez szkodnikami i chorobami. Substancje te nie są jednak obojętne na nasze zdrowie. Pestycydy przyczyniają się do powstawania alergii, astmy, cukrzycy, a nawet nowotworów.
Badania wykazują, że mycie cytryn i innych owoców pod bieżącą wodą lub nawet szorowanie ich wodą z mydłem nie oczyszcza skórki z niebezpiecznych substancji. Jest jednak na to pewien sposób i kosztuje grosze.
Cytryny i inne cytrusy traktowane są również woskiem, który chroni zerwane już owoce przed szybkim psuciem. Wosk dodatkowo sprawia, że owoce wyglądają w sklepie ładniej, przez co są chętniej kupowane. Wosk, podobnie jak pestycydy jest szkodliwy.
Umyj cytryny w roztworze z sodą oczyszczoną. Nie ma lepszego środka na chemię
Nie ma lepszego sposobu na pozbycie się wosku i pestycydów z owoców niż soda oczyszczona. Proszek wymieszany z wodą doskonale usuwa chemię. Na początku umyj cytrynę pod bieżącą wodą. Do miski wlej 1 l wody i wsyp łyżkę stołową sody oczyszczonej, wymieszaj.
Do tak przygotowanego roztworu włóż cytryny i odstaw na 15 minut. Po tym czasie owoce ponownie opłucz pod bieżącą wodą. Umyte owoce możesz pokroić lub zetrzeć skórkę z cytryny i dodać do deseru lub ciasta.
Jak przechowywać cytryny, żeby nie wysychały?
Całe cytryny mogą spokojnie stać na kuchennym blacie w zacienionym miejscu. Nie stawiaj naczynia z cytrusami na nasłonecznionym parapecie, ponieważ szybko się zepsują.
Jeśli przekroiłeś cytrynę, włóż ją do szczelnego pojemnika na żywność lub do woreczka strunowego z odrobiną wody i dopiero wtedy wstaw do lodówki. Cytryna dzięki wilgoci nie wyschnie i będzie soczysta przez długi czas.
Całe życie źle kroiłeś cebulę. Ten patent ułatwi Ci gotowanie. Wrzucasz liść laurowy na początku, czy na końcu gotowania? Tylko jeden sposób jest poprawny.