Jaki groch dodawać do grochówki? Najlepszy przepis na kultową zupę
Grochówka należy do bardzo pożywnych zup. Gotuje się ją zwykle na mięsnym wywarze, dodaje groch i inne warzywa, a także aromatyczne przyprawy. Dzięki temu taką zupą naprawdę można się najeść. Dziś powiemy wam, jaki groch dodawać do grochówki i zdradzimy wam najlepszy przepis na tę kultową zupę.
Grochówka jest zupą niezwykle sycącą. To dzięki temu, że gotuje się ją na mięsnym wywarze i dosypuje groch, który jest doskonałym źródłem białka. Taka zupa z mięsną wkładką może wystarczyć za cały obiad.
Grochówce nie brakuje też smaku i aromatu. Skutecznie dodaje ich wędzony boczek lub żeberka, a także liczne przyprawy, np. czosnek, majeranek. Te wszystkie składniki sprawiają, że trudno znaleźć w polskiej kuchni inną, tak pożywną zupę.
Jaki groch dodawać do grochówki? Najlepszy przepis na kultową zupę
Do grochówki najczęściej dodaje się łuskany, żółty groch w połówkach. Nie wymaga on namaczania ani długiego gotowania. Bardzo szybko gotuje się, a nawet rozgotowuje.
Zamiast grochu żółtego do tej zupy można też wsypać groch zielony. Ma on nieco wyższą wartość odżywczą. Występuje w połówkach i cały. Cały warto wcześniej namoczyć i wymaga dłuższego gotowania niż połówki.
Przepis na grochówkę
Składniki:
-
400 g łuskanego grochu połówek
-
2 listki laurowe
-
kilka ziaren ziela angielskiego
-
2 l bulionu
-
1 marchewka
-
1 pietruszka
-
1 cebula
-
2 łyżki oleju
-
3-4 ziemniaki
-
400 g wędzonego boczku
-
2-3 ząbki czosnku
-
majeranek
-
sól, pieprz
Przygotowanie grochówki
Groch opłucz, zalej wodą, odstaw na 2 godziny. Odcedź wodę, zalej go bulionem lub świeżą wodą. Zagotuj.
Dodaj listki laurowe i ziarna ziela angielskiego, a także trochę soli, pokrojoną drobno pietruszkę i marchewkę. Gotuj na niedużym ogniu, przy uchylonej pokrywce.
Ziemniaki obierz, opłucz, pokrój w kostkę, dodaj do zupy. Boczek pokrój w kostkę, zrumień na patelni, dodaj do zupy.
Cebulę obierz, pokrój w kostkę, podsmaż na tłuszczu, który wytopił się z boczku. Dodaj ją do zupy razem z posiekanym czosnkiem i majerankiem.
Zupę gotuj do czasu, aż groch i ziemniaki będą miękkie. Dopraw ją do smaku solą i pieprzem.
Z mięsem i bez
Jeśli chcesz ugotować superpożywną grochówkę, najpierw przygotuj wywar. Ugotujesz go np. na wieprzowych żeberkach (świeżych lub wędzonych) czy kawałku łopatki wieprzowej. Zamiast podsmażonego, wędzonego boczku do zupy możesz dodać zrumienioną kiełbasę.
Grochówkę można też przygotować w wersji bezmięsnej. Wtedy gotuje się ją na bulionie warzywnym, do którego można też dodać kilka suszonych grzybów. Zamiast wędzonego boczku do grochówki warto dodać trochę wędzonej papryki. Doda zupie smaku.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na grochówkę na wędzonych żeberkach . Znajdziesz tu także recepturę na skandynawską wersję grochówki .
Źródło zdjęcia: canva/lighty25
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: haps